Sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu

Urząd Gminy Drawsko
ul. Powstańców Wlkp. 121
64-733 Drawsko
faks 67/256 91 35
pctdrawsko@poczta.onet.pl

KARTA USŁUGI

N-8

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI W DRODZE PRZETARGU

Data:
2014-06-06

Gdzie załatwić sprawę?

Osoba do kontaktu :
Mirosława Drózd, tel. 67/256 90 63, wewn. 152

Referat Nieruchomości i Budownictwa, I piętro, biuro nr 11.

Godziny pracy:
poniedziałek          800– 1600
wtorek – piątek      700 – 1500

- formularz wniosku do pobrania
wniosek w sprawie nabycia nieruchomości w drodze przetargu
 (nr N-8)

Opłaty skarbowej nie pobiera się.

Wnioskodawcę obciążają:
- koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży (m.in. koszty geodezyjne i koszty wyceny  nieruchomości),
- koszty zawarcia umowy  w formie aktu notarialnego.

Gdzie złożyć przygotowane dokumenty?

Urząd Gminy Drawsko – sekretariat, I piętro, biuro nr 10.

Termin rozpatrzenia sprawy

Łączny termin postępowania wynosi około 9 miesięcy. Jednakże odpowiedź o możliwości nabycia nieruchomości udzielana jest w terminie 30 dni.  Sprawy z zakresu zbywania nieruchomości mają charakter spraw cywilno-prawnych. Obowiązujące przepisy nie przewidują wiążących terminów rozpatrzenia wniosków.

Sposób rozpatrzenia sprawy

Organizowany przez Wójta Gminy Drawsko przetarg nieograniczony. Protokół z przetargu stanowi podstawę do zawarcia notarialnej umowy nabycia nieruchomości od gminy.

Informacje dodatkowe

Postępowanie w ww. sprawach wszczyna się na wniosek zainteresowanych, bądź z urzędu. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, które polega na uzyskaniu niezbędnych opinii innych jednostek (księgi wieczystej, konieczności dokonania podziału geodezyjnego nieruchomości). Zgodę na sprzedaż nieruchomości wyraża Rada Gminy Drawsko podejmując stosowną uchwałę.

Następnie dokonywana jest wycena nieruchomości, na podstawie której Wójt Gminy Drawsko podaje do publicznej wiadomości na okres 21 dni wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Wykazy nieruchomości wywieszane są na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy oraz tablicach ogłoszeń sołectw, a także zamieszczane na stronie bip.gminadrawsko.pl. Po upływie terminu składania wniosku przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości (6 tygodni od dnia zamieszczenia wykazu) ogłaszany jest przetarg na sprzedaż nieruchomości.

Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłacenie wadium w  wysokości podanej w ogłoszeniu. W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i prawne oraz cudzoziemcy na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758). Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygrał zalicza się na poczet ceny nabycia działki. Wadium przepada w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał, od zawarcia umowy notarialnej. Z materiałami dotyczącymi zbywanej nieruchomości zapoznać się można w Referacie Nieruchomości i Budownictwa, I piętro, biuro nr 11.

Uczestnik przetargu zobowiązany jest okazać dowód tożsamości oraz dowód wpłaty wadium (a także pełnomocnictwo notarialne udzielone przez firmę lub osobę fizyczną, którą reprezentuje). Nabywca nieruchomości zawiadomiony zostanie o miejscu i terminie zawarcia umowy sprzedaży najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu.

Podstawa prawna

- ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.),

- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1998 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy (Dz. U. z 2004 r., Nr 207, poz. 2108),

- uchwała Nr XXXV/211/2009 Rady Gminy Drawsko z dnia 24 czerwca 2009 roku w sprawie zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania oraz najmu na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego z 2009r., Nr 161, poz. 2749 ze zm.).

Tryb odwoławczy

Nie przewiduje się.