Przystań Yndzel Drawsko
Biuletyn Informacji Publicznej Przystań Yndzel Park Grzybowy Urząd
Stanu
Cywilnego
Park
Rybny
Marylin
E-urząd
Gminy
Drawsko

Imprezy kulturalne


Festyny i imprezy kulturalne

Wśród całego cyklu imprez „Lato w Puszczy Noteckiej” prym wiedzie organizowany pod koniec czerwca Odlotowy Festyn Grzybowy „Grzyby, las wokół nas”.

Celem imprezy jest promocja tradycyjnej sztuki kulinarnej oraz produktów i wytworów regionalnych, a przede wszystkim grzybów. Firmy zajmujące się przetwórstwem runa leśnego eksponują tego dnia swoje produkty, które w sporej części pochodzą właśnie z Puszczy Noteckiej.

            Cała impreza utrzymana jest w niepowtarzalnym, regionalnym i tematycznie dostosowanym klimacie, na który wpływ ma Puszcza Notecka oraz otwartość społeczności lokalnej. Główne atrakcje festynu to: wybór Króla i Stolicy Grzybobrania (zwycięzcą zostaje osoba, która dostarczy podczas festynu najcięższy, zdrowy grzyb spośród borowików, gąsek zielonych czy kurek), pokaz sztuki kulinarnej w wykonaniu mistrza (znanego kucharza), konkursy na najsmaczniejsze potrawy przyrządzane na bazie grzybów w kategorii restauracje oraz osoby indywidualne. Tego dnia wyroby rękodzieła ludowego prezentują regionalni miłośnicy sztuki oraz gospodynie sprzedające własne wyroby kulinarne (sery, pieczywo, marynaty, smalec, ogórki, maślankę itp.). Szczególne miejsce w historii naszego regionu zajmują ,,pęchowskie kołoce” – ciasta, które ze swojego wyjątkowego smaku znane są w większości naszego województwa i sąsiadującego województwa lubuskiego.

            W imprezę od wielu lat angażuje się Starostwo Powiatowe w Czarnkowie,  lokalne firmy, a także Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Potrzebowice, które oprócz wystawy tematycznej przygotowują ciekawy blok edukacyjny dla dzieci i dorosłych. Wystawki związane z tematyką leśną prezentują tego dnia dzieci i młodzież z terenu gminy.

            Festyn jest imprezą rekreacyjno-sportową. Akcenty sportowe (pojedynek piłki nożnej, konkurencje sportowe) przyciągają miłośników aktywnego trybu życia. Program estradowy jest rozbudowany i dostosowany do idei imprezy. Uczniowie z terenu gminy biorą udział nie tylko w barwnym korowodzie przebierając się za grzybki, ale prezentują tego dnia programy artystyczne odnosząc się do tradycji i zwyczajów regionu gminy, powiatu i Wielkopolski. Podczas odgrywanych inscenizacji można zobaczyć stroje ludowe, usłyszeć charakterystyczną dla regionu gwarę, która z pewnością ożywia wspomnienia wśród starszego pokolenia. Dowiadujemy się także, jakie pragnienia rządzą drawskim chłopem i co słychać u naszych sąsiadów z innych powiatów Wielkopolski.

            Każdego roku na festyn zapraszana jest ,,gwiazda imprezy”, która nie tylko przyciągnie uwagę swoją medialnością, ale zaspokoi gusta naszej publiczności i będzie miłym wspomnieniem na długi czas. Podczas festynu promują się zespoły muzyczne i utalentowani wokaliści , nie tylko z terenu gminy, ale także z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

W kalendarzu imprez znalazły się „Spotkania gwarowe – Pogodej se z nami”, których ideą jest podtrzymanie charakterystycznej dla nas gwary oraz otworzenie się na inne „naleciałości” regionalne. W swoich działaniach samorząd gminy Drawsko pamięta o ważnych osobach, które swoimi sylwetkami zapisały karty historii naszego kraju. Jedną z nich jest olimpijczyk, patriota, człowiek wielkiego serca i umysłu – Józef Noji, na którego cześć organizowany jest corocznie Notecki Półmaraton i Wieczornica Józefa Noji oraz mały bieg jego imienia.

Przez całe lato trwają cykliczne spotkania „Lato w Puszczy Noteckiej” – imprezy odbywające się w każdej miejscowości w gminie kultywujące folklor i tradycje regionu.Wyświetleń strony: 6904
Data wytworzenia: 15-01-2015, 09:56:54 przez Sylwia Marek
Opublikowano: 15-01-2015, 09:59:02 przez Sylwia Marek

Drukuj | Powiadom znajomego

facebook