„Ocalmy pamiętniki naszej przeszłości, przechowajmy pamięć o ludziach , którzy tę przeszłość tę tworzyli…”

- tak zatytułowany był artykuł autorstwa Pani Leonii Bielawskiej, poświęcony zbiorom z Drawskiej Izby Pamięci, przeniesionym w roku 2007 do Szkoły Podstawowej w Drawskim Młynie.

Autorka napisała ( źródło pisane z roku 2007, prawdopodobnie Biuletyn Gminy Drawsko) :

„Prezentowane  w małym muzeum eksponaty to owoc pasji i długoletniej pracy zbierackiej nauczyciela historii Szkoły Podstawowej w Drawsku, Ireneusza Janasa. To On był inicjatorem wielkiej pracy ocalania od zapomnienia pamiątek historycznej przeszłości naszej rodzinnej ziemi. W pracy tej brała udział młodzież szkolna- uczniowie Pana Janasa i mieszkańcy Drawska zainteresowani historią. Część ekspozycji to również zbiory uczniów Szkoły Podstawowej w Drawskim Młynie, gdzie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku powstał w pracowni historycznej zbiór z przeszłości Pęckowa i Drawskiego Młyna. Zbiór ten został przekazany do powstającego w Drawsku muzeum. Pierwszym miejscem eksponowania zgromadzonych zbiorów był stary budynek przy kuźni, usytuowany na terenie boiska szkolnego w Drawsku. Gdy budynek postanowiono wyburzyć, ekspozycję przeniesiono do Gminnego Domu Kultury w Drawsku, gdzie znalazła bardzo dobre warunki do przechowywania i eksponowania zbiorów. W kwietniu 1995 roku odbyło się uroczyste otwarcie małego muzeum, któremu nadano imię jego twórcy- Ireneusza Janasa (…)  W kwietniu 2007 roku Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drawskim Młynie  (Marzanna Dymek) udzieliła miejsca na czasowe przechowanie, uporządkowanie i eksponowanie zbiorów…”.

W obecnym roku szkolnym, 2022/2023, z inicjatywy nauczycielki historii, Pani Katarzyny Pankowskiej- Czerwińskiej, przy dużym zaangażowaniu młodzieży uczęszczającej na dodatkowe zajęcia o nazwie Historia regionu, podjęto prace nad stworzeniem nowej odsłony Izby pamięci. Eksponaty zostały na nowo  podzielone, zgodnie z chronologią historyczną, opisane oraz umieszczone w większej liczbie gablot, poddanych wcześniej renowacji. Pamiątki naszej rodzinnej ziemi, tak jak niegdyś, usytuowane są na górnym korytarzu budynku szkolnego. Na ścianach dodatkowo pojawiły się antyramy z opisem historii Ziemi Drawskiej i Drawskiego Młyna, z opracowania ś.p. prof. dra hab. Andrzeja Marka  Wyrwy, z  fotografiami i innymi żródłami historycznymi.

Na poczytnym miejscu znajduje się flaga Rzeczypospolitej Polskiej ufundowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę  z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz flaga powstańców wielkopolskich.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy dokończyć dzieła ludzi, dla których historia Drawska i okolic, była cenną wartością, a ocalenie pamiątek od zapomnienia wyrazem głębokiej miłości do ziemi rodzinnej.

Cieszymy się, że zajęcia „Historia regionu”  utożsamiają młodzież z małą ojczyzną. I sprawiają,  że wśród nas wyrastają młodzi i świadomi patrioci.

Dziękuję im za to.

Osobne podziękowania kieruję w stronę inicjatorki pięknego zadania- Pani Katarzyny Pankowskiej- Czerwińskiej.

Dziękuję również Pani Leonii Bielawskiej, emerytowanej nauczycielce Szkoły Podstawowej w Drawskim Młynie, za wyrażenie zgody na wykorzystanie fragmentów Jej artykułu „Ocalmy pamiętniki naszej przeszłości, przechowajmy pamięć o ludziach , którzy tę przeszłość tę tworzyli… z r. 2007.

Iwona Nowak

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drawskim Młynie