Rozstrzygnięcie konkursu „Eko-przedszkolaki dbają zimą o ptaki”

Zima, choć piękna i uwielbiana przez dzieci, jest szczególnie trudnym czasem dla zwierząt, zwłaszcza ptactwa, które w tym okresie ma utrudniony dostęp do niezbędnych do przeżycia pokarmów. Aby pomóc ptakom w tym wymagającym czasie, nasze Przedszkole zorganizowało konkurs pt. "Eko-przedszkolaki dbają zimą o ptaki".

W przedsięwzięcie chętnie zaangażowali się: Nadleśnictwo Potrzebowice, PRGOK w Pile oraz Wójt Gminy Drawsko Pan Bartosz Niezborała.

Liczba chętnych biorących udział w konkursie bardzo miło zaskoczyła organizatorów. Do przedszkoli trafiło 79 karmników. Każdy z nich wyjątkowy i oryginalny, co niewątpliwie utrudniło zadanie komisji konkursowej, która także była pod ogromnym wrażeniem ilości i niepowtarzalności przygotowanych karmników. Karmniki różniły się wielkością i rodzajem materiałów z których zostały wykonane. Jury oceniało prace w dwóch kategoriach: I - karmniki wykonane z materiałów naturalnych, II - karmniki wykonane z materiałów wtórnych. Podczas oceniania prac brano pod uwagę: kreatywność i pomysłowość, estetykę wykonania oraz funkcjonalność karmnika. Po obradach komisji w składzie: Pani Anna Grzybowska - inspektor ds. ochrony środowiska, Pani Dominika Czarnkowska - podinspektor ds. ochrony środowiska, Pan Maksymilian Sikora - podleśniczy, Pan Mariusz Myśliwiec - członek zarządu koła łowieckiego "Puszcza Nadnotecka", wyłoniono następujących zwycięzców:

Kategoria I - karmnik z materiałów naturalnych:

I miejsce:

III miejsce:

- Emilia Gedamke, Przedszkole w Drawsku

- Zofia Grzelachowska, Oddział Przedszkolny w Drawskim Młynie

Różnorodność karmników tak zachwyciła komisję konkursową, że w porozumieniu z organizatorami, podjęto decyzję o wyróżnieniu wszystkich pozostałych prac. W ten sposób chcielibyśmy docenić wkład każdego uczestnika włożony w wykonanie tak pięknych karmników.

Tak miło jak zaskoczyła nas ilość dzieci biorących udział w konkursie, tak samo bardzo pozytywnie zaskoczył nas odzew osób, które chętnie wsparły nasze przedsięwzięcie. Szczere podziękowania kierujemy do organizacji, które objęły nasz konkurs patronatem honorowym a także do sponsorów i fundatorów nagród dla dzieci. Dziękujemy Pani Renacie Szymańskiej Dyrektor Gminnego Przedszkola Publicznego im. Jana Brzechwy w Drawsku za pomoc w organizacji naszego konkursu. W szczególności dziękujemy również:

- Nadleśnictwu Potrzebowice

- Pani Elżbiecie Sieg - Przewodniczącej Zarządu PRGOK-u w Pile

- Panu Bartoszowi Niezborale - Wójtowi Gminy Drawsko

- Panu Grzegorzowi Koza i Mariuszowi Myśliwcowi oraz członkom koła łowieckiego "Puszcza Nadnotecka"

- Panu Krystianowi Kawczyńskiemu - Prezesowi ZKiW w Drawsku

- Panu Romanowi Rybarczykowi

- Panu Oktawianowi Gibaszkowi i Firmie "Romtech"

- Pani Agnieszce Giś - Sołtys wsi Drawsko

- Pani Beacie Dymek - Sołtys wsi Kamiennik

- Panu Mariuszowi Sikorze - Sołtysowi wsi Piłka

- Panu Sławomirowi Michałowskiemu - Sołtysowi wsi Chełst

- Panu Emilowi Jackowskiemu - Sołtysowi wsi Kawczyn

- Panu Leszkowi Matelskiemu i Firmie ,,LESMAT''

"Eko-przedszkolaki dbają zimą o ptaki" to konkurs rodzinny. Przyglądając się pracom, można dostrzec, że w ich powstanie zaangażowanych było wielu rodziców i innych członków rodzin, którym także należą się podziękowania za poświęconych czas.

Karmniki, które zostały wykonane w ramach konkursu staną się dekoracją placów przedszkolnych i nie tylko. Część z nich będzie można podziwiać w różnych miejscach naszej najbliższej okolicy. Dzięki temu ptaki tej zimy na pewno nie będą głodne i chętnie skorzystają z tak pięknych ptasich stołówek.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za tak duże zainteresowanie.

Organizatorzy konkursu: Barbara Bamber i Sandra Kubiak