31 lipca 2021 roku na Przystani Yndzel w Drawsku odbyła się II część Dni Gminy Drawsko XXI Odlotowy Festyn Grzybowy „Ryby, grzyby, las wokół Nas”, zrealizowany w ramach partnerskiego projektu z Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu reprezentowanym przez Marcina Waśko Dyrektora, pn. „Między Wieleniem a Drawskiem – rzeka Noteć dla mieszkańców i turystów”, dofinansowanego w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”, z wyłączeniem projektów grantowych.
Projekt o wartości całkowitej 210.910,50 złotych zakłada organizację dwóch bliźniaczych wydarzeń kulturalnych - „V Targów Produktu Lokalnego” w Wieleniu, na których gościliśmy 17 lipca 2021 roku i XXI Odlotowego Festynu Grzybowego „Ryby, grzyby, las wokół Nas” w Gminie Drawsko oraz produkcję filmów, folderów i zakup materiałów promocyjnych. Dofinansowanie projektu na poziomie 85% kosztów całkowitych, pochodzi ze środków Unii Europejskiej i środków krajowych.
Sobotnie wydarzenie otworzył Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko wraz z Ryszardem Ociepą bosmanem Przystani Yndzel w Drawsku. Włodarz Gminy przywitał zebranych słowami: „Znajdujemy się Przystani Yndzel w Drawsku, w miejscu które jest perełką i wizytówką Samorządu Gminy Drawsko. Od początku jej powstania, aż do dziś robimy wszystko, aby to miejsce zachowało swój charakter, było zawsze schludne i zadbane, a przede wszystkim doinwestowane. Ponieważ są takie miejsca, które stanowią symbol danej Gminy czy miejscowości. Rzeka Noteć stanowi ogromną wartość turystyczną i jest nieodzownym elementem marki, którą budujemy - Gmina Drawsko – Poczuj Bliskość Puszczy Noteckiej! To nie tylko logo i hasło – to obszar naszego działania, rozwoju i przyszłości.”
Swoją obecnością zaszczycili nas goście: Mirosława Rutkowska - Krupka Przewodnicząca Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Jarosław Maciejewski Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Krystyna Heppner Sekretarz Miasta i Gminy Wieleń, Danuta Pisarska Kierownik Biura Nadnoteckiej Grupy Rybackiej, Jan Furman Wiceprzewodniczący Rady Miasta Czarnków, Zbigniew Piątek i Krystian Kawczyński Radni Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Radni Rady Gminy Drawsko na czele z Ryszardem Jabłonowskim Przewodniczącym Rady Gminy Drawsko oraz sołtysi wsi Gminy Drawsko.
Od pierwszych chwil trwania imprezy, tj. godziny 15:00, na zgromadzonych czekała masa atrakcji na wodzie i lądzie zorganizowanych dzięki pozyskanemu z sukcesem dofinansowaniu:
- Darmowe rejsy po rzece Noteć obsługiwała: łódź Delfin Państwa Marii Rau-Heina i Andrzeja Heina „Gospodarstwo Agroturystyczne Dwór i Stajnia Dębogóra”, łódź wycieczkowa Galar i smocze łodzie Państwa Joanna i Mikołaj Staszek „Turystyka Rzeczna” z Wronek oraz motorówki Fundacji Ratuj Ryby z Poznania.
- Degustacja potraw z ryb słodkowodnych Restauracji Państwa Krystyny i Waldemara Wachowiak „Pod borowikiem”.
- EKO PIKNIK z wykonaniu Fundacji Ratuj Ryby reprezentowanej przez Praktyka Sebastiana Staśkiewicza, gdzie dla najmłodszych czekała masa edukacyjnych gier i zabaw na temat ekologii oraz świadomego i zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych.
- Pokaz kajakarstwa w wykonaniu Wojciecha Rybarczyka „Spływy kajakowe”.
- Osada rzemieślnicza Drużyny Wojów Piastowskich Jantar reprezentowana przez Sławomira Dominczaka, która prezentowała działalność na rzecz popularyzowania spuścizny kulturowej naszych słowiańskich i indoeuropejskich przodków, zamiłowanie do tego co na przestrzeni wieków stało się wspólną własnością określającą i wyróżniającą ich spośród innych równie wartościowych kultur. Prócz tego Drużyna Wojów zaprezentowała widowiskowy pokaz średniowiecznej walki.
- Pokaz pantomimy i animacje dla dzieci w ramach Profilaktyki Uzależnień, przy użyciu m.in. alko/narkogogli.
- Darmowy zamek dmuchany.
- Pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego „Anioły” z Trzcianki na czele z Wiceprezesem drużyny Adrianem Hałuszka.
- Mobilny Punkt Szczepień zorganizowany przez Bożenę Sadowską Dyrektora Szpitala Powiatowego w Czarnkowie.
- Plenerowe stoisko spisowe Narodowego Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań 2021 Angeli Buśko rachmistrza Gminnego Biura Spisowego.
- Stoisko promocyjne Gminy Drawsko, na którym o walorach naszej małej ojczyzny opowiadali pracownicy Urzędu Gminy Drawsko: Monika Dolna Kierownik Referatu Kadr, Płac i Oświaty wraz z Anetą Bednarz Podinspektorem ds. kadr i ubezpieczeń społecznych.
- Stoisko promocyjne Miasta i Gminy Wieleń, na którym obecna była Krystyna Heppner Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Wieleń, wraz z pracownikami urzędu Beatą Lewandowską i Agata Graś.
- Stoisko promocyjne Nadnoteckiej Grupy Rybackiej, działalność której przedstawiała Danuta Pisarska Kierownik Biura.
- Kabaret satyryczny z udziałem publiczności w wykonaniu Pawła Kuleszewicza.
- Gala Piosenki Wczasowej, czyli hit lat 60, 70 i 80-tych w wykonaniu zespołu „Ciała Pedagogiczne”.
- Koncert gwiazdy wieczoru - zespołu KOBRANOCKA.
- Zabawa taneczna do późnych godzin nocnych z zespołem AKT Tobiasz Dolny.
Obsługę konferansjerską wydarzenia zapewnili: Anna Fręś Sekretarz Gminy Drawsko i Paweł Kuleszewicz – gawędziarza z ,,Kapeli Zza Winkla’’, artysty ,,Kabaretu z Woźnej” z Poznania.
Obsługę gastronomiczną zapewnił Zajazd Bratany z Drawska Mateusz Ciesiółka serwując ciepłe dania z grilla i Mirosław Dittfeld z Drawskiego Młyna.
Nieodzownym elementem każdego Festynu Grzybowego jest wybór Króla Grzybobrania. Na tegorocznym festynie zaszczytny tytuł i nagrodę w postaci bonu handlowego o wartości 300 złotych, uzyskał Bogdan Hinc mieszkaniec sołectwa Drawsko, za dostarczenie okazałego borowika szlachetnego.
W imieniu Samorządu Gminy Drawsko DZIĘKUJĘ Marcinowi Waśko Dyrektorowi Nadnoteckiego Centrum kultury w Wieleniu, za wspólna, partnerską pracę przy realizacji projektu „Między Wieleniem a Drawskiem – rzeka Noteć dla mieszkańców i turystów”. Dziękuje również pracownikom Urzędu Gminy Drawsko: Sylwii Marek, Ryszardowi Ociepie, Monice Dolnej, Anecie Bednarz, Katarzynie Ciechanowicz, Aleksandrze Graś, Karolinie Bryll, Bogdanowi Radkiewicz i Zdzisławowi Przybylskiemu za pomoc przy organizacji XXI Odlotowego Festynu Grzybowego. Dziękuję Henrykowi Kolasińskiemu za współpracę i organizację imprezy współtowarzyszącej – Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej w kategorii ŻAK. Dziękuję strażakom za zabezpieczenie imprezy. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego przedsięwzięcia.
Owocna, partnerska współpraca z Gminą Wieleń przy realizacji projektu i zaangażowanie pracowników Urzędu Gminy Drawsko w organizację przedsięwzięcia, idealnie prezentowało nasz najmocniejszy atut – potencjał społeczny. Celem organizacji wydarzenia było zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności turystycznej oraz promocja obszaru Nadnoteckiej Grupy Rybackiej, w tym w szczególności Gminy Drawsko i Gminy Wieleń. Tegoroczna modyfikacja miejsca i nazwy Festynu z ponad 20-letnią tradycją miała na celu ponadregionalną promocję rzeki Noteć, która stanowi odcinek Międzynarodowej Drogi Wodnej E70. Mamy nadzieję, że w minioną sobotę na Przystani Yndzel, każdy z Was poczuł bliskość Puszczy Noteckiej, skorzystał z jej uroków i atrakcji wydarzenia jakie Państwu zapewniliśmy.
Tegoroczny Festyn Grzybowy przechodzi do historii wieńcząc słowami Bartosza Niezborały Wójta Gminy Drawsko „Szanowni Państwo! Dziękujemy za dziś i zapraszamy w każdym momencie!”
Do zobaczenia!
(-) Hanna Matkowska
Gminny koordynator projektu pn. „Między Wieleniem a Drawskiem – rzeka Noteć dla mieszkańców i turystów”
Podinspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych
UG Drawsko
Pełna galeria zdjęć w folderze „Ryby, grzyby, las wokół Nas”: https://tomafot.pic-time.com/-turniejkickboxinguopucharwjtadrawsko/gallery
Fot. TomaFot