230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej, ustanowiona w dniu 3 maja 1791 roku Konstytucja, stworzona pod wpływem idei Oświecenia, czyniła poddanych państwa polskiego jego obywatelami, tworzyła z nich jeden naród. Regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była fundamentem pod rozwój nowoczesnego ustroju Rzeczypospolitej, regulowała funkcjonowanie państwa na różnych płaszczyznach – politycznej, gospodarczej, społecznej. Polska stała się monarchią konstytucyjną opartą o zasady zwierzchnictwa narodu, trójpodziału władzy i głosowania większością głosów.

Tegoroczne majowe święto w Gminie Drawsko, podobnie jak w innych rejonach w kraju i na świecie, było obchodzone bardzo skromnie, w obowiązującym reżimie sanitarnym. Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Dziekan Dekanatu Wieleńskiego Proboszcz Parafii Drawsko Piotr Matuszewski. Podczas homilii porównał trudną historię narodu wybranego Izrael do historii Polski oraz nawiązał do potopu szwedzkiego i ślubowania Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 r. na Królową Polski.

Kwiaty przy Pomniku Wdzięczności w Drawsku złożyli:

- Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko z Anną Fręś Sekretarzem Gminy Drawsko i Bogumiłą Wyrwą Zastępcą Skarbnika Gminy Drawsko,

- Ryszard Jabłonowski Przewodniczący Rady Gminy Drawsko z Edwardem Wiewiórką i Ireneuszem Pikulą Wiceprzewodniczącymi Rady Gminy Drawsko,

- Agnieszka Giś po. Sołtysa wsi Drawsko i Zbigniew Heft Członek Rady Sołeckiej Wsi Drawsko,

- Jan Matuszczak – Komendant Zarządu Gminnego OSP,  Roman Madaj Zastępca Prezesa Zarządu Gminnego OSP, Artur  Matuszczak Członek Zarządu Gminnego OSP,

- Zygmunt Sysiak i Henryk Kolasiński – Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości z terenu Gminy Drawsko.

„3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. Sejm Republiki Litewskiej oraz Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej, podkreślając wagę aktu z 1791 roku, dla narodów polskiego i litewskiego, oddaje cześć nowoczesnemu dziedzictwu konstytucjonalizmu i wyraża przekonanie, że zarówno Konstytucja 3 Maja oraz wspólne idee stały się podstawą politycznej tożsamości spadkobierców Rzeczpospolitej Obojga Narodów”  - rocznicę tą podkreśla Uchwała Sejmu RP IX kadencji z 27 listopada 2020 r. o ustanowieniu roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

230 lat uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które łączy Polskę i Litwę pozwala nam Polakom czuć się blisko narodu litewskiego. Od prawie dwóch lat Gmina Drawsko zaprzyjaźniona jest z Samorządem Litewskim Lazdijai. W roku 2019 delegacja Samorządu Gminy Drawsko odwiedziła po raz pierwszy Litwę, a miesiąc później odbyła się już rewizyta delegacji litewskiej na terenie Gminy Drawsko, gdzie jednym  z punktów wizyty było spotkanie z dyrekcja i uczniami Szkoły Podstawowej w Chełście. W ramach zaprzyjaźnionych kontaktów Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chełście Mariusz Niezborała przygotował na to święto specjalne życzenia dla Samorządu Lazdijai.

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z udziałem Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Litwy Gitanasa Nausėdy odbyło się uroczyste posiedzenie Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej. Warto przypominać sobie wartości zawarte w polskim akcie prawnym, które mają charakter uniwersalny i ponadczasowy. Ten historyczny dokument jest dla nas symbolem i dowodem obywatelskiej mobilizacji i odpowiedzialności za Ojczyznę. Majowe święto jest więc dla nas powodem do radości i dumy, ale i do głębokiej refleksji.

dr Sylwia Marek

Kierownik Referatu Organizacyjnego