Czarnkowsko – Trzcianecka Lokalna Grupa Działania W NOWY ROK Z PEŁNĄ PARĄ !

Pomimo trudnej sytuacji w obliczu pandemii ruszamy na przód z realizacją kolejnych zaplanowanych zamierzeń. Pomagamy wprowadzać w życie nowatorskie pomysły mieszkańców, wspieramy osoby zakładające swój biznes, rozwijamy firmy, promujemy turystykę, animujemy czas wolny i zachęcamy do dbania o sąsiedzką przestrzeń. Przed nami kolejne wyzwania !

W tym roku będziemy wspierać przede wszystkim przedsiębiorczość, która jest bardzo istotna na obszarach wiejskich. Jest ważnym elementem naszej LSR, szczególnie walki z bezrobociem, aktywizacji zawodowej oraz możliwością dostępu do szerokiej gamy produktów i usług przez mieszkańców. Czekając na akceptację niezbędnych dokumentów przez UMWW, w najbliższym czasie ogłosimy nabór wniosków na podejmowanie działalności gospodarczej oraz rozwój działalności gospodarczej.

Nie zapominamy o osobach, które chcą rozwijać przestrzeń, w której miłośnicy aktywnego spędzania czasu, będą mogli odkryć jeszcze wiele ciekawych zakątków i rozwinąć swoje zainteresowania. Pod koniec roku przymierzamy się do naboru wniosków na odnowę obszaru rozwijając nasz obszar w sferze turystyki.

Intensywnie pracowaliśmy nad rozliczeniem projektu własnego pn. ,,Akademia Lokalnego Animatora”. Animator jest zarówno mediatorem ułatwiającym kontakty, jak i nosicielem zmiany. Jest idealną osobą, by odkryć przed nami nowe możliwości - dzięki szkoleniom uczestnicy poznali wiele sposobów aktywizacji lokalnej społeczności.

Dokonując wielu formalności związanych z realizacją projektu współpracy pn. ,,Promocja walorów turystycznych obszaru objętego LSR”, chcemy przystąpić do wdrażania projektu w życie. Razem z trzema lokalnymi grupami działania z Wielkopolski realizujemy projekt, który ma na celu rozwinięcie infrastruktury turystycznej w naszym powiecie.

25 stycznia ogłosiliśmy już jedenastą edycję konkursu ,,Aktywni Mieszkańcy”! Zaprosiliśmy do udziału w programie między innymi organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, a także sekcje sportowe. Do biura łącznie wpłynęło 25 ofert w trzech kategoriach: ,,Turystyka, rekreacja                 i promocja”, ,,Kultywowanie dziedzictwa lokalnego”oraz ,,Inicjatywy lokalne na rzecz społecznej integracji”. Przed nami ocena formalna złożonych wniosków i wybór najciekawszych pomysłów lokalnych liderów. Lista laureatów już niebawem.

W połowie lutego zorganizowaliśmy spotkanie podsumowująco – sieciujące w ramach programu ,,Działaj Lokalnie” 2020. W związku z sytuacją epidemiczną spotkaliśmy się  w formie online z wyłonionymi grantobiorcami. W wirtualnej sali połączyli się realizatorzy projektów, członkowie Komisji Konkursowej oraz pracownicy naszego Ośrodka (ODL). Bardzo cieszymy się, że pomimo pandemii udało się zrealizować wszystkie projekty. W postaci krótkich prezentacji podsumowaliśmy zwieńczone projekty, poznaliśmy efekty i odczucia urzeczywistnionych pomysłów oraz złożyliśmy sobie wzajemne podziękowania.

18 lutego odbył się warsztat refleksyjno – analityczny podsumowujący stan realizacji LSR, zostały również omówione plany na przyszłość i wypracowane rekomendacje dla działalności Lokalnej Grupy Działania. W warsztacie wzięli udział członkowie Zarządu, Rady, Komisji Rewizyjnej oraz pracownicy biura Czarnkowsko – Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania. Coroczne spotkanie odbyło się również online, mamy nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy się osobiście.

Codziennie w Biurze LGD udzielane są usługi doradcze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Warto odwiedzić naszą stronę internetową www.czarnkowsko-trzcianecka-lgd.pl oraz profil          na Facebooku, aby zapoznać się z działalnością naszego stowarzyszenia.

logo LEADER.jpg Plakat-1.jpg