Noworoczne spotkanie z Sołtysami

Początek roku, to głównie czas planów, w tym także dla Samorządu Gminy Drawsko. Z inicjatywy Bartosza Niezborały Wójta Gminy Drawsko 18 stycznia w reżimie sanitarnym odbyło się spotkanie z Sołtysami wsi,  w zakresie całokształtu działań samorządów wiejskich w roku 2021. Minutą ciszy dla wspomnień i chwili zadumy śp. Tadeusza Babiaka Sołtysa wsi Drawsko rozpoczął swoje wystąpienie Wójt. Oprócz słów szybkiego powrotu do normalności bez epidemii Wójt życzył wszystkim realizacji tegorocznych Funduszy Sołeckich odnosząc się do bieżących, ważnych dla mieszkańców spraw. Reprezentantem Sołectwa Drawsko do wyboru nowego sołtysa została Agnieszka Giś członek Rady Sołeckiej wsi Drawsko. Planuje się kontynuację zebrań wiejskich w poszczególnych miejscowościach gminy w miesiącu lutym lub marcu; wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej. Szczegółowo Wójt odniósł się do najważniejszego tematu – kwestii szczepień przeciwko COVID – 19. Punktem szczepień na terenie Gminy Drawsko jest przychodnia lekarska w Drawsku, w której można zapisać się osobiście, telefonicznie lub przez e-rejestrację; gmina będzie wspierać pomocą w zakresie dowozu osób niepełnosprawnych oraz mających trudności w dostępie do punktu szczepień. Zapisy na szczepienia będą odbywać się zgodnie z harmonogramem Narodowego Funduszu Zdrowia i udostępniane zostaną na tronie internetowej i facebooku gminy. Nowy rok, to również nowe harmonogramy wywozu odpadów komunalnych oraz dla nieruchomości niezamieszkałych (firm, sklepów, szkół, przedszkoli, instytucji gminnych), które zostały również podane do wiadomości mieszkańcom gminy. Na ostatnim posiedzeniu wspólnych komisji Rady Gminy Drawsko 30 grudnia 2020 r. obecni byli przedstawiciele Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, którzy przedstawili system gospodarowania odpadami w roku 2021. Wójt akcentował, że obecny rok jest bardzo ambitny, ale też bardzo trudny w realizacji zaplanowanych przedsięwzięć. Budżet gminy 2021 r. przewiduje sporo inwestycji: budowę ulicy Polnej w Pęckowie, budowę ścieżki rowerowej Krzyż-Drawsko, dokończenie budowy ścieżki rowerowej Chełst – Kawczyn, asfaltowanie ścieżek rowerowych pomiędzy Drawskiem, Pęckowem a Piłką, nowe dokumentacje techniczne, remont elewacji budynku urzędu i Szkoły Podstawowej w Chełście to tylko część wyzwań, jakie „stoją” przed drawskim samorządem. Poza tym duża ilość wniosków oczekuje do zaopiniowania.
         W spotkaniu oprócz Sołtysów uczestniczyli: Ryszard Jabłonowski Przewodniczący Rady Gminy Drawsko, Anna Fręś Sekretarz Gminy, Anna Zurman Skarbnik Gminy, Sylwia Marek Kierownik Referatu Organizacyjnego, Wioletta Krysztofiak Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drawsku, Krystian Kawczyński Prezes Zakładu Kanalizacji i Wodociągów w Drawsku Sp. z o.o. Poruszono tematy bieżącego funkcjonowania sołectw m.in.: dot. udziału Sołtysów w posiedzeniach komisji i sesji rady, jubileuszy ślubów i urodzin mieszkańców, nakazów płatniczych, odśnieżania, tegorocznych imprez, zadań i inwestycji Funduszy Sołeckich i środków budżetu gminy.
         Powstał na razie zarys tegorocznego działania, który w zakresie zwłaszcza kulturalnym i sportowym zależeć będzie od panującej sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie. Pozostaje nam jednak mieć nadzieję, że system szczepień pozwoli stopniowo powracać do normalnego systemu pracy i wypoczynku nam i naszym mieszkańcom.

dr Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego

DSC_1000.JPG DSC_1002.JPG DSC_1003.JPG DSC_1004.JPG DSC_1005.JPG DSC_1006.JPG DSC_1007.JPG DSC_1008.JPG DSC_1009.JPG DSC_1010.JPG