Hołd dla Powstańców Wielkopolskich

27 grudzień to data szczególna dla nas, Wielkopolan. Od kilku lat w tym dniu lub w innym bliskim tej dacie spotykaliśmy się w Świetlicy Wiejskiej w Pęckowie, gdzie Maria Dembska i jej młodzi aktorzy organizowali Wieczornicę ku czci Powstańców Wielkopolskich. Podczas tych spotkań w zadumie, z ogromnym szacunkiem wymieniano nazwiska bohaterów tamtych czasów z Gminy Drawsko i okolic.

Sytuacja w jakiej się znajdujemy nie pozwoliła na obchody Powstania Wielkopolskiego w takim wymiarze. Niemniej jednak, dziś, delegacje złożyły symboliczne wiązanki pod Pomnikiem Wdzięczności w Drawsku oraz pod Obeliskiem ku czci Powstańców Wielkopolskich przy Świetlicy Wiejskiej w Pęckowie. Kwiaty złożyli: Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko, Ryszard Jabłonowski Przewodniczący Rady Gminy Drawsko wraz z radnymi Ewą Jerzy i Włodzimierzem Gapskim oraz w Pęckowie Leszek Matelski Sołtys Wsi Pęckowo, Anna Mazurowska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie i Magdalena Grott nauczycielka SP Pęckowo oraz delegacja druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Pęckowie.

Wiele znanych nazwisk należy przytoczyć pisząc o tamtym zrywie powstańczym, my jednak w świetlicy w Pęckowie, w scenariuszu układanym przez Marię Dembską, wspominaliśmy tych, którzy byli stąd. Nieznani nikomu, chwycili za broń i walczyli o naszą wolność. Im dedykujemy słowa:

,,Wszystkim Tym, którym w sercach
Nie wygasła miłość Ojczyzny -
Wszystkim Tym, co nie dali się zwieść -
Tym - co odnieśli krwawe blizny -
I tym - co polegli... Cześć!
Tym - co chwycili za broń -
Tym - co nie stracili nadziei -
Tym - co szli i walczyli - jak lew -
Tym - co ranami okryci pomarli -
Tym - co byli jak gniew boży
I Tym - których dumna postawa
We wrogach budziła strach.
...Cześć i  Sława!’’

(Bolesław Karpiński "Cześć i Sława" - fragm. W: Józef Ratajczak "Krople wrzącej krwi"... s. 103)

Anna Fręś

Sekretarz Gminy Drawsko