Ostatnie pożegnanie Sołtysa Drawska

26 grudnia 2020 r. pożegnaliśmy Ś.P. Tadeusza Babiaka sołtysa wsi Drawsko, człowieka bardzo aktywnie angażującego się w życie społeczne, wrażliwego, o otwartym sercu z głową pełną pomysłów i ogromną energią. Podczas uroczystości pogrzebowej, którą odprawił Ksiądz Dziekan Dekanatu Wieleńskiego Proboszcz Parafii Drawsko Piotr Matuszewski, głos w imieniu Samorządu Gminy Drawsko zabrał Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko:

„Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.”
– Wisława Szymborska

Pogrążona w smutku Rodzino, Czcigodny Księże Proboszczu, drodzy Zebrani.

W ten świąteczny dzień zebraliśmy się tutaj na cmentarzu parafialnym, aby pożegnać Ś.P. Tadeusza, którego to ziemskie pielgrzymowanie dobiegło kresu.
Stojąc nad trumną z czcią pochylamy głowy nad jego życiem, nad jego ciężką codzienną pracą, jego obecnością   wśród naszego małego społeczeństwa.

Ś.P. Tadeusz Babiak przeżył 67 lat. Od 2011 roku – przez 9 lat pełnił funkcję sołtysa wsi Drawsko – stolicy naszej gminy. Jako wójt współpracowałem z Panem Tadziem przez ostatnie 2 lata, ale z jego zaangażowaniem miałem już do czynienia znacznie wcześniej. W latach 2010-2014 pełnił funkcję Prezesa LZS Sokół Drawsko. Aktywny członek Drawskiego Klubu Seniora, Stowarzyszenia Mieszkańców Drawska "Aktywni Razem", jak to często określał sympatyk, ale również honorowy członek Klubu Morsa Drawsko. Jego szeroka działalność związana była również z miejscową parafią, przedszkolem, szkołą podstawową i dawnym gimnazjum. Popularne powiedzenie „człowiek orkiestra” jest w jego przypadku jak najbardziej na miejscu. Miał duży temperament, ale był człowiek konkretnym, zdecydowany i praktycznym, zwykle nastawionym na realizację celów swoich i społecznych. Jak powiedział, jak obiecał – tak też się stało. Sprawy swojej wsi starał się rozwiązywać, jak najlepiej potrafił, za co społeczeństwo obdarzało go zaufaniem, a to świadczy że był dobrym sołtysem i wspaniale służył swojej społeczności. Czy mobilne biuro stanie jeszcze na parkingu przy Urzędzie, z zawsze uśmiechniętym i troskliwym sołtysem w środku? Takim go właśnie zapamiętajmy.
Przeżyłeś swoje lata w sposób najlepszy jak było to możliwe. Zapewne Twoje życie doświadczone było wieloma trudnymi chwilami,  problemami, trudnymi decyzjami ale dzielnie je pokonywałeś. Swoją  postawą życiową, poświęceniem, otwartością, życzliwością wobec drugiego  zasłużyłeś i z godnością zapracowałeś na swój szacunek. Widać to po obecności tylu ludzi, mimo tak skomplikowanej sytuacji. Dzisiaj uczestnicząc w pogrzebie i tej ostatniej drodze pielgrzymowania tu na ziemi, chcemy podziękować za Twoje życie, za Twoją pracę za wszystko co uczyniłeś dla nas i dla Drawska.  Ufamy, że odszedłeś do lepszego świata, że za Twoje życie, Twoje dobre czyny, Twoją wiarę Pan Cię wynagrodzi i da Tobie życie wieczne.
Panie Sołtysie Tadeuszu, w imieniu Samorządu Gminy Drawsko oraz wszystkich sołtysów wsi jako wójt chylę czoła nad Twoim grobem, składam hołd,  mówię dziękuję za wszelkie dobro, które czyniłeś dla ziemi drawskiej  i naszej  gminy.
Przed nami trudne wyzwanie: zadbać o Twoje kwietne rabatki, kontynuować inicjatywy których byłeś orędownikiem. Mieliśmy wiele wspólnych planów i marzeń dotyczących rozwoju naszej wsi. Postaramy się je realizować tu na ziemi, a ty dbaj o ich powodzenie tam na górze. Pan potrzebował pewnie dobrego sołtysa, ale powołał Ciebie zbyt wcześnie.
Spoczywaj w pokoju wiecznym a światłość wiekuista niechaj Ci świeci na zawsze.
CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI!

tADZIU.jpg