W trosce o rozwój turystyczny

O sukcesie może powiedzieć Stowarzyszenie Klub Morsa Drawsko, które przy współpracy z Gminą Drawsko oraz przedstawicielem Solidarnej Polski Danielem Kuflem pozyskało środki finansowe na zakup silnika do motorówki Doris. Spotkanie podsumowujące całość podjętych działań odbyło się w środę 12 sierpnia na drawskiej marinie.

Prezes Klubu Morsa Drawsko Ryszard Ociepa otwierając oficjalności wspomniał o początkach działalności Klubu podkreślając podejmowane inicjatywy. Klub istnieje od roku 2015, skupia ok. 60 członków i co warto podkreślić nie tylko z terenu Gminy Drawsko, ale również spoza, integrując się nie tylko podczas cotygodniowych zimowych morsowań, ale również podczas wyjazdowych Zlotów Morsów, czy to w Świnoujściu, Świebodzinie, Lubaszu, Żninie i innych dużych miastach oraz podczas wielu lokalnych imprez i przedsięwzięć. To właśnie dzięki charyzmie Prezesa Ryszarda Ociepy nawiązały się zaprzyjaźnione kontakty aktywnej współpracy z Morsami ze Żnina, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratowniczym  „Anioły” z Trzcianki, lokalnymi stowarzyszeniami Gminy Drawsko, w tym jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, szkołami, przedszkolem, lokalnymi przedsiębiorcami. Coroczne Zloty Morsów w Drawsku cieszą się coraz większą publicznością oraz ciekawszymi atrakcjami, jakie morsy starają się zapewnić nie tylko dla siebie, ale zwłaszcza dla mieszkańców. Inicjatywy charytatywne są stałym i bezdyskusyjnym tematem, w jakie Klub angażuje się w stu procentach. W tym roku podczas Charytatywnego Turnieju, który ma się odbyć w najbliższą niedzielę 16 sierpnia przekazano do licytacji vouchery na rejsy motorówką Doris po Noteci. Biegi charytatywne, biegi wielkanocne, spływy kajakowe, aktywny udział w „Święcie Noteci”, imprezach patriotycznych drawskiego samorządu wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń drawskich morsów.

Sukces działań społecznych to zaangażowanie ludzi, ale również wsparcie rzeczowe, czy finansowe od władz lokalnych. Podziękowania za współpracę, zielone światło w swoich działaniach Prezes skierował do Wójta Gminy Drawsko Bartosza Niezborały, który zanim został Wójtem uczestniczył w założeniu Klubu Morsa Drawsko pozostając jego aktywnym członkiem do dnia dzisiejszego. „Marina YNDZEL jest dla Gminy Drawsko bardzo ważnym miejscem z punktu widzenia turystycznego, jest naszą wizytówką. To miejsce najczęściej odwiedzane w sezonie letnim przez mieszkańców, gości i letników; miejsce aktywnie wykorzystywane do organizacji imprez nie tylko w sezonie letnim, ale również zimowym, zwłaszcza właśnie przez Klub Morsa Drawsko. Są szerokie plany związane z uporządkowaniem całego basenu przystani, czy budową promenady” – podkreślał w swojej wypowiedzi Wójt Gminy Drawsko Bartosz Niezborała. W sposób bardzo pozytywny odniósł się również do współpracy z Klubem oraz pozostałymi stowarzyszeniami, których zaangażowanie przyczynia się nie tylko do szerokiej promocji Gminy Drawsko, ale również do aktywizacji społeczeństwa i wielu ważnych inwestycji.

Pozyskanie przez Klub Morsa Drawsko kwoty 10.000 zł, w ramach wsparcia Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Programu Narodowego Instytutu Wolności udało się dzięki pomocy Danielowi Kufel Przedstawiciela Solidarnej Polski oraz Hanny Matkowskiej pracownika drawskiego urzędu ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych, która przygotowała całość potrzebnej dokumentacji. Prezes Ryszard Ociepa oprócz słów podziękowań przekazał na ich ręce kwiaty z życzeniami dalszej, równie owocnej współpracy. Daniel Kufel w swej wypowiedzi zaznaczył, że w każdym przedsięwzięciu ważne i potrzebne są środki finansowe, ale najważniejszym elementem jest czynnik ludzi, który nadaje wszystkiemu sens. Zaznaczył, że „ważne jest, aby wspierać organizacje pozarządowe w naszych lokalnych ojczyznach, ponieważ są one w krwiobiegu społeczności, która tętni życiem”.

Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele Klubu Morsa: Wiceprezes Rafał Chorzewski, Skarbnik Przemysław Kubiak, Sekretarz Katarzyna Hellak, Członek Katarzyna Helak, Przyjaciel Klubu Jerzy Wasiak, Kierownik Referatu Organizacyjnego dr Sylwia Marek, ale również zaprzyjaźniony właściciel miejscowej restauracji „Bratany” z Drawska Mateusz Ciesiółka, który mimo dopiero swej krótkiej działalności bardzo aktywnie wspiera działalność Klubu. Tak też było podczas spotkania; zasponsorowane dania zachwycały nie tylko wyglądem, ale zwłaszcza smakiem. Za co oczywiście bardzo dziękujemy!

A na zakończenie dnia najmilszy akcent – przetestowanie silnika w praktyce. Prezes Klubu Morsa zasiadł za sterami Doris i przewiózł wszystkich motorówką z „nowym sercem”. Wiatr we włosach, gorące słońce i cichy odgłos silnika pozwoliły nam z innego punktu niż zwykle podziwiać krajobraz Doliny Noteci.

Można powiedzieć, że wykonana praca przyniosła efekt, co nas wszystkich dzisiaj bardzo cieszy, że mamy nowy potencjał do rozwoju turystycznego, do skuteczniejszej i bardziej innowacyjnej promocji. Łódź motorowa będąca w użyczeniu Klubu Morsa Drawsko pozwoli nam być w skali lokalnej bardziej samodzielnym i pójść o krok do przodu, aby łatwiej i korzystniej ekonomicznie uzupełniać ofertę dla naszych gości i mieszkańców.

Spotkanie było również akcentem promującym marinę „Yndzel” i Noteć z całym jej potencjałem. Materiał filmowy będą mogli Państwo obejrzeć już jutro na facebooku Gminy Drawsko i Stacji Krzyż -) I oczywiście dziękujemy i pozdrawiamy całą ekipę techniczną!!!

dr Sylwia Marek

Kierownik Referatu Organizacyjnego