70-lecie LZS Sokół Drawsko
Drawski Sokół podsumował działalność minionych 70. lat
A wszystko skupiło się na dniu 1 sierpnia 2020 roku.
Jak przystało na tego rodzaju jubileusz obchody rozpoczęto o godz. 11.00 na boisku sportowym w Drawsku, gdzie rozegrano pojedynek piłkarski pomiędzy juniorami z Sokoła Drawsko a Klubem Sportowym Drawa Krzyż. Przed meczem Prezes LZS Sokół Drawsko Henryk Kolasiński wręczył trenerowi Drawy Krzyż Dariuszowi Drost oraz byłemu Prezesowi klubu Piotrowi Kujawie pamiątkowe statuetki. O godz. 15.00 Prezes Sokoła Henryk Kolasiński wraz z członkiem zarządu Sokoła Andrzejem Maciaszkiem zapalili znicze przy mogiłach znanych działaczy na cmentarzu w Drawsku. O godz. 15.30 w kościele Parafialnym w Drawsku odbyła się msza św. za zmarłych i żyjących sportowców LZS Sokół Drawsko. Oprócz działaczy i byłych zawodników Sokoła w uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Drawsko Bartosz Niezborała, Przewodniczący Rady Gminy Drawsko Ryszard Jabłonowski, Skarbnik Gminy Drawsko Anna Zurman, Z- ca Skarbnika Bogumiła Wyrwa, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia, Spraw Socjalnych i Porządku Publicznego Włodzimierz Gapski. Ksiądz Dziekan Piotr Matuszewski zarówno w homilii, jak i podczas końcowego błogosławieństwa dużo uwagi poświęcił zdrowej, sportowej rywalizacji, podkreślając, że najważniejszy jest człowiek przywołując przykłady z życia wybitnych, polskich sportowców.
O godz. 17.00 w drawskim amfiteatrze nastąpiła główna część uroczystości. Oficjalności rozpoczęto od utworu muzycznego w wykonaniu zespołu Jocker Squad (Paweł Heppner i Marta Fręś), którzy tego dnia zapewniali oprawę muzyczną. Prowadząca uroczystość Anna Fręś przywitała zebranych gości oddając głos Prezesowi LZS Sokół Drawsko Henrykowi Kolasińskiemu. Prezes, jako gospodarz tej uroczystości powitał nestora klubu Janusza Modra, Prezesa Powiatowego Zrzeszenia LZS w Czarnkowie Krzysztofa Marcinkowskiego, Wójta Gminy Drawsko Bartosza Niezborałę, Przewodniczącego Rady Gminy Drawsko Ryszarda Jabłonowskiego, Sekretarza Gminy Drawsko Annę Fręś, Skarbnika Gminy Drawsko Annę Zurman, Z- cę Skarbnika Bogumiłę Wyrwę, byłego Wójta Gminy Drawsko Marka Tchórzkę, Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia, Porządku Publicznego i Spraw Socjalnych Włodzimierza Gapskiego, Prezesa LZS Orzeł Pęckowo Krystiana Kawczyńskiego, Prezesa KS Lubuszanin Drezdenko Adama Wojcieszaka, trenera Lubuszanina Drezdenko /drużyna seniorów/ Arkadiusza Adacha, trenera Noteci Rosko Łukasza Sikorę. Na koniec powiał działaczy, sportowców minionych 70. lat klubu oraz przybyłych mieszkańców Drawska. Po przedstawieniu gości przyszedł czas na przedstawienie historii klubu Sokoła, którą przedstawił zawodnik drużyny juniorów LZS Sokół Drawsko - Oskar Jabłonowski.
W pierwszej kolejności wręczono podziękowania dla dwójki nestorów klubu Sokół Drawsko. Ludzi, którzy sport i Sokoła mają przez całe życie w sercu i duszy:
Stefan Dolny i Janusz Moder.
Do dwójki wyróżnionych dołączył człowiek, który swoimi działaniami przyczynił się do tego, że dziś mamy dobrą płytę boiska, 210 siedzisk i szatnię. Działalność tej osoby przypadała też na czas kryzysu, zmiany otoczenia i postawienia na szkolenie młodzieży szkolnej w LZS Sokół Drawsko:
Marek Tchórzka.
Wyróżniono osoby, które były trenerami drużyn LZS Sokół Drawsko, w różnych okresach działalności klubu sportowego:
Arkadiusz Adach
Paweł Heppner
Piotr Judkowiak
Janusz Łusiewicz
Krzysztof Murdza
Łukasz Piątek
Piotr Szymczak
Adam Wojcieszak.
Funkcjonowanie klubu sportowego opiera się nie tylko na sportowcach, ale również na osobach, które poświęcają swój wolny czas, które głowią się często, co zrobić aby ulubiony klub mógł funkcjonować i rozwijać się. Podziękowano działaczom sportowym:
Kamila Adach
Tadeusz Babiak
Marcin Bołądź
Rafał Chorzewski
Leszek Giś
Grzegorz Kubiś
Andrzej Maciaszek
Zbigniew Piątek
Andrzej Rosalski.
W życiu każdego klubu, oprócz sportowców i działaczy szalenie ważne są osoby, których nazywamy „Przyjaciółmi Klubu”:
-osoba szczególna dla LZS Sokół Drawsko, człowiek wspierający i sponsorujący w ostatnich latach działalność klubu. To człowiek, który czuje sportowego ducha, który niejednokrotnie pokazał, że możemy na niego liczyć.
Ryszard Kielczyk Prezes Odlewni Żeliwa Drawski s. a. w Drawskim Młynie.
-wieloletnia księgowa klubu, która czuwała i czuwa nad finansami, rozlicza dotacje, krótko mówiąc trzyma rękę na pulsie w kluczowych sprawach.
Władysława Kosecka.
-osoba, która sponsoruje-na pewno, wspiera- jesteśmy przekonani, ale przede wszystkim jest, mimo, że przeprowadziła się do dużego miasta, wraca, i swoją osobą daje poczucie, że to skąd pochodzimy jest ważne:
Maria Rozanek.
Anna Fręś
- ze sportem związana jest od ponad 20 lat; współorganizatorka wielu imprez sportowych Ludowych Zespołów Sportowych, w tym LZS Sokół Drawsko.
Podziękowania i wyróżnienia otrzymały również osoby, jak to Prezes nazwał, ,,zasłużone w tenisie stołowym”, bo kiedyś LZS Sokół Drawsko to nie tylko sport narodowy- piłka nożna, ale także znakomita sekcja tenisa stołowego:
Bożena Iljew
Piotr Bartkowiak.
Nagrodzono osoby, które ,,swą postawą i zaangażowaniem w różnym okresie działalności LZS Sokół Drawsko, zasłużyły się dla klubu”:
Roman Bartkowiak
Władysław Giś
Michał Kubiś
Grzegorz Misiołek
Mariusz Moder
Adam Musiał
Marian Olechnowicz
Jan Piątek
Jarosław Piątek
Grzegorz Rozanek
Mieczysław Szatkowski
Zdzisław Tymek
Maciej Wyrwa
Zbigniew Wyrwa
Oskar Jabłonowski
Przy tak ważnym jubileuszu należy w sposób szczególny podziękować tym, który widzą sens działalności klubu, którzy, mówiąc wprost dotują funkcjonowanie organizacji, tym samym wspierając sportowy rozwój ludzi młodych z naszej gminy. A o tym, że inwestycja w młode pokolenia jest trafna nie należy chyba nikogo przekonywać. Dlatego Zarząd LZS Sokół Drawsko wyróżnił Bartosza Niezborała Wójta Gminy Drawsko. Bo to za przyczyną Wójta w budżecie gminy znajdują się dotacje dla organizacji pozarządowych, w tym bardzo znacząca dla LZS SOKÓŁ Drawsko.
Ale budżet to też władza uchwałodawcza, czyli Rada Gminy Drawsko, która akceptuje taką potrzebę, widząc aktywność naszych organizacji, aktywność LZS Sokół Drawsko.
Statuetka dla Ryszarda Jabłonowskiego Przewodniczącego Rady Gminy Drawsko, osoby aktywnie uczestniczącej w działalności klubu, Włodzimierza Gapskiego Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia, Porządku Publicznego i Spraw Socjalnych Rady Gminy Drawsko, Artura Matuszczak Radnego Rady Gminy Drawsko.
I oczywiście statuetki dla urzędników Wójta Gminy Drawsko, bez których ani rusz:
dla Anny Zurman Skarbnika Gminy Drawsko oraz Bogumiły Wyrwa Z–cy Skarbnika Gminy Drawsko.
Wyróżnienia wręczono prezesom, trenerom zaprzyjaźnionych klubów sportowych:
Prezes Powiatowego Zrzeszenia LZS Krzysztof Marcinkowski
Prezes LZS ORZEŁ Pęckowo Krystian Kawczyński
Prezesa Stowarzyszenia Biegacze Józefa Nojego w Pęckowie Bogdan Gapski
Trener Noteci Rosko Łukasz Sikora
Trener Drawy Krzyż Dariusz Drost
Były Prezes Drawy Krzyż Piotr Kujawa
Za współpracę statuetkę odebrał również Komendant Gminny Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych w Drawsku Jan Matuszczak.
Statuetki wręczono oczywiście dwóm znakomitym sportowcom, którzy rozpoczynali swoje kariery z Sokołem:
-Justyna Baumgart znakomita piłkarka nożna niemieckiego pierwszoligowego klubu ,, FC Nurberg’’, która zakończyła swoją karierę w 2014r. -statuetkę odebrała mama.
Justyna Baumgart była mieszkanka Drawska, urodziła się 10.12.1971 r. Lata dzieciństwa i wczesnej młodości spędzała najczęściej na boisku przy szkole oraz na Abisyni, grając z chłopcami w piłkę nożną, przewyższając często, umiejętnościami piłkarskim i rówieśników z swego rocznika. Z profesjonalną piłką nożną, z treningami zetknęła się dopiero w wieku 18 lat, kiedy to była zawodniczką pilskiego klubu SEMAFOR Piła. Był to wówczas jedyny klub kobiecy w województwie pilskim. Już w następnym sezonie piłkarskim przeszła do pierwszo ligowego STILONU Gorzów zdobywają tam:
-sezon 1991/1992 Mistrzostwo Polski na boisku i w hali, a także Puchar Polski w Kluczborku.
-w sezonie 1995/ 1996 po raz kolejny wraz ze swym klubem zdobyła Mistrzostwo Polski.
Po tym udanym Justyna Baumgart sezonie wyjechała do Niemiec. Tam grała w zespole ,, FC Nurberg’’, gdzie wywalczyła awans do pierwszej ligi niemieckiej. W tym klubie grała do roku 2004. Później przeniosła się do Post. SV. Nurberg, następnie do ,, SK. Lauf’’.Karierę piłkarską zakończyła w 2014 roku. Obecnie Justyna przebywa w Niemczech.
-Jakub Moder -zawodnik Lecha Poznań, o którym mówi się, że jest nadzieją polskiej piłki nożnej, a o którego, jak donoszą media, starają się min. największe klubu Bundesligi.
Jakub Moder jest:
- w 11-stce sezonu 2019/2020 wg canal plus, przeglądu sportowego i innych informatorów medialnych,
- młodzieżowcem czerwca PKO Banku Polskiego,
- Mistrzem Polski U-14 z Kadrą Wielkopolski.
Zaczynał i szlify zbierał w Sokole Drawsko skąd rozpoczęła się jego kariera, od 7 do 13 roku życia z przerwami związany z Sokołem Drawsko. Na trening przyprowadził Kubę starszy brat w wieku 7 lat.
Po wręczeniu statuetek przyszedł czas na posumowania. W tej części pierwszy głos zabrał Wójt Gminy Drawsko Bartosz Niezborała oraz Przewodniczący Rady Gminy Drawsko Ryszard Jabłonowski, którzy w podziękowaniu dla Prezesa Sokoła Henryka Kolasińskiego przekazali statuetkę. Następnie głos zabrał członek zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Pile oraz Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Krystian Kawczyński, który na ręce prezesa klubu wręczył pamiątkowy grawerton. Jako prezes LZS Orzeł Pęckowo Krystian Kawczyński przekazał Henrykowi Kolasińskiemu również podziękowania i grawerton. Krzysztof Marcinkowski, to znana postać w powiecie czarnkowsko - trzcianeckim w różnych dziedzinach życia, a w szczególności w sporcie. Dziś to Prezes Powiatowego Zrzeszenia LZS W Czarnkowie, który w swej wypowiedzi podziękował, władzom, działaczom za współpracę, przedstawiając także sukcesy sportowców w powiecie i w województwie wielkopolskim, wręczając także pamiątkowy grawerton prezesowi Henrykowi Kolasińskiemu oraz medal za zasługi w sporcie w LZS w województwie wielkopolskim. Na koniec prowadząca Anna Fręś podziękowała Adamowi Musiałowi-byłemu zawodnikowi LZS Sokół Drawsko, a obecnie biegaczowi za przygotowanie wystawki z jego kariery sportowej. Następnie poprosiła prezesa o podsumowanie. W tej części prezes Sokoła podziękował wszystkim za przybycie mimo trudnego czasu spowodowanym wirusem Covid 19. Osobne podziękowania skierował na ręce Wójta Gminy Drawsko za pomoc w przygotowaniu uroczystości, Anny Fręś za profesjonalne prowadzenie; Arkadiusza Adach, Rafała Chorzewskiego, Tadeusza Babiaka, Ryszarda Jabłonowskiego, Leszka Giś za pomoc w organizacji uroczystości oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy. Na koniec podziękował osobie, która nadała wysokiej rangi tej imprezie - Jakubowi Moder, „wschodzącej gwieździe” piłki nożnej w Polsce. Dodał, że gościć taką osobę to zaszczyt, ale i wyróżnienie dla działaczy sportowych, ale i społeczeństwa Gminy Drawsko. Po tej części oficjalnej prowadząca zaprosiła wszystkich na boisko sportowe na mecz pomiędzy byłymi zawodnikami LZS Sokół Drawsko a LKS Noteć Rosko. Wynik pojedynku 4 - 1, najważniejsze było spotkanie byłych piłkarzy, po latach które trwało do późnych godzin wieczornych. Do zobaczenia za kolejnych 10 lat-)
Henryk Kolasiński
Podinspektor Urzędu Gminy Drawsko
W załączeniu historia Sokoła Drawsko.