Zbywanie nieruchomości na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych

Urząd Gminy Drawsko
ul. Powstańców Wlkp. 121
64-733 Drawsko
faks 67/256 91 35
pctdrawsko@poczta.onet.pl

KARTA USŁUGI

N-10

ZBYWANIE NIERUCHOMOŚCI NA POPRAWIENIE WARUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA NIERUCHMOŚCI PRZYLEGŁYCH

Data:
2014-06-06

Gdzie załatwić sprawę?

Osoba do kontaktu :
Mirosława Drózd, tel. 67/256 90 63, wewn. 152

Referat Nieruchomości i Budownictwa, I piętro, biuro nr 11.

Godziny pracy:
poniedziałek          800– 1600
wtorek – piątek      700 – 1500

Wymagane dokumenty

-Wniosek strony w spawie nabycia na własność lub w użytkowanie wieczyste nieruchomości z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania już posiadanej nieruchomości przyległej,
- 1 egzemplarz mapy do celów opiniodawczych z zaznaczonymi granicami wnioskowanego terenu .

Opłaty skarbowej nie pobiera się.

Wnioskodawcę obciążają:
- koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży  (m.in. koszty geodezyjne, koszty wyceny nieruchomości),
- koszty zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.

Gdzie złożyć przygotowane dokumenty?

Urząd Gminy Drawsko – sekretariat, I piętro, biuro nr 10.

Termin rozpatrzenia sprawy

Termin rozpatrzenia sprawy to minimum 5 miesięcy:
- czynności wynikające z przepisów ustawy zmierzające do realizacji wniosku (m.in. uzyskanie opinii niezbędnych do realizacji wniosku, podjęcie przez Radę Gminy Drawsko stosownej uchwały, wycena nieruchomości, podanie do publicznej wiadomości wykazu, ogłoszenie w prasie, informacja w BIP, na tablicach ogłoszeniowych sołectw). Ponadto w przypadku konieczności dokonania podziału geodezyjnego nieruchomości dodatkowo około 120 dni,
- przygotowanie i podpisanie protokołu uzgodnień stanowiącego podstawę do zawarcia umowy notarialnej kończącej realizację wniosku – do 40 dni.

Sposób rozpatrzenia sprawy

Zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

Informacje dodatkowe

Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami przedmiotem zbycia może być nieruchomość lub jej części, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza nabyć tę nieruchomość lub jej części, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości.
Cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość określona przez rzeczoznawcę majątkowego na zlecenie Gminy Drawsko.
Za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego ustala się według stawki procentowej od ceny nieruchomości. Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynosi od 15 % do 25 % ceny nieruchomości. Natomiast wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste.
Cena nieruchomości oraz pierwsza opłata, podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.
Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej oraz pierwsza opłata za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej może zostać rozłożona na oprocentowane raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat. Pierwsza rata, zarówno ceny jak i pierwszej opłaty, podlega zapłacie w takim terminie żeby należność wpłynęła na konto Urzędu nie później niż dzień przed datą zawarcia umowy notarialnej odpowiednio przenoszącej własność nieruchomości czy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Do ceny nieruchomości dolicza się podatek VAT – zgodnie z obowiązującymi stawkami. Następne raty wraz z oprocentowaniem opodatkowanym podatkiem VAT podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie.
Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami rozłożona na raty niespłacona część ceny sprzedaży lub pierwszej opłaty podlega oprocentowaniu wg stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski. W odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Gminy Drawsko, Rada Gminy Drawsko w drodze uchwały Nr XXXV/211/2009 Rady Gminy Drawsko z dnia 24 czerwca 2009 roku w sprawie zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania oraz najmu na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego z 2009r., Nr 161, poz. 2749 ze zm.), ustaliła oprocentowanie w wysokości równej 10%.
Wierzytelność Gminy Drawsko w stosunku do nabywcy z tytułu ratalnego sposobu zapłaty ceny sprzedaży nieruchomości lub pierwszej opłaty za ustanowienie prawa użytkowania wieczystego podlega zabezpieczeniu w szczególności przez ustanowienie hipoteki.
Koszty związane z przygotowaniem nieruchomości gruntowej do zbycia, zawarciem umowy w formie aktu notarialnego oraz koszty wieczystoksięgowe ponoszą wnioskodawcy.

Podstawa prawna

- art. 37 ust. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.);
-  uchwała Nr XXXV/211/2009 Rady Gminy Drawsko z dnia 24 czerwca 2009 roku w sprawie zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania oraz najmu na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego z 2009r., Nr 161, poz. 2749 ze zm.).

Tryb odwoławczy

Nie przysługuje.