Ulga ustawowa w podatku rolnym z tytułu prowadzenia inwestycji

Urząd Miasta Czarnków

wtorek, środa, czwartek    7:30 - 15:30
piątek                                   7:30- 15:00
Co przygotować?
1)     Pisemny wniosek o udzielenie ulgi w podatku rolnym z tytułu prowadzenia inwestycji.
      Wniosek powinien zawierać następujące elementy treści:
  • dane adresowe wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres   zamieszkania),
  • data sporządzenia pisma,
  • oznaczenie organu podatkowego,
  • treść żądania, stanowiącego przedmiot wniosku,
  • podpis wnioskodawcy, sporządzony samodzielnie przez klienta.
2)      Zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych.
3)      Oryginały rachunków lub ich potwierdzone odpisy dokumentujące poniesione nakłady na robociznę fachową, materiały i urządzenia.
Ile, gdzie i kiedy muszę zapłacić?
Nie dotyczy
Gdzie mam złożyć przygotowane dokumenty?
Biuro Obsługi Klienta (parter) lub II piętro, pokój 218

Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
Zgodnie z ustawą nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania w sprawie.>
Co zrobi urząd?
Po złożeniu przez podatnika wniosku o zastosowanie ulgi ustawowej w podatku rolnym z tytułu prowadzenia inwestycji  organ podatkowy po przeprowadzeniu postępowania dowodowego  wyda decyzję.
W/w ulgę podatkową udzieloną na wniosek podatnika stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.
W przypadku gdy wniosek zawierać będzie uchybienia formalne lub inne braki Burmistrz Miasta Czarnków  wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie 7 dni. Brak usunięcia uchybień w powyższym terminie może spowodować pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
Informacje dodatkowe
Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:
1)    budowę lub modernizację budynków inwentarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
2)   zakup i zainstalowanie:
  • deszczowni,
  • urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,
  • urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).
Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w  wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.
Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat. Podatnik traci prawo do odliczenia od podatku rolnego nie wykorzystanej kwoty ulgi inwestycyjnej w przypadku sprzedaży obiektów i urządzeń, od których przyznana została ta ulga, lub przeznaczenia ich na inne cele niż określone w pkt. 1 i 2.
Podatnik może zostać wezwany w wyznaczonym terminie do przedłożenia rachunków związanych z nakładami inwestycyjnymi w gospodarstwie rolnym zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.
Ulga przysługuje na wniosek podatnika wydawana jest w formie decyzji.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 136, poz.969 ze zm.).
Tryb odwoławczy
W przypadku otrzymania decyzji odmownej, stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile, za pośrednictwem Burmistrza Miasta Czarnkowa, w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji.