Ulga ustawowa w podatku rolnym z tytułu nabycia gruntu

Urząd Gminy Drawsko
ul. Powstańców Wlkp121
64-733 Drawsko
tel: 67/2569128
fax: 672569135

KARTA USŁUGI

ULGA USTAWOWA W PODATKU ROLNYM Z TYTUŁU NABYCIA GRUNTU

Data aktualizacji:
2024-01-11

Gdzie załatwię sprawę?
Referat:  Finansowy, I piętro, pokój 12

Kontakt:
Stanowisko ds. podatków i opłat lokalnych, tel. 67 2564292 wew.126
e-mail: podatki@gminadrawsko.pl

Godziny pracy:
poniedziałek                       8:00 - 16:00
wtorek, środa, czwartek    7:00 - 15:00

Co przygotować?
1)         pisemny wniosek o udzielenie ulgi w podatku rolnym z tytułu zakupu gruntu lub objęcia w trwałe zagospodarowanie.

Wniosek powinien zawierać następujące elementy treści:
·      dane adresowe wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania),
·      data sporządzenia pisma,
·      oznaczenie organu podatkowego,
·       treść żądania, stanowiącego przedmiot wniosku,
·      podpis wnioskodawcy, sporządzony samodzielnie przez klienta.
2)         wypis z rejestru gruntów – przy zakupie gruntu,

3)         umowa dzierżawy z AWRSP, Lasami Państwowymi lub inny dokument stwierdzający tytuł prawny– w przypadku objęcia gruntów w trwałe zagospodarowanie (okres umowy nie krótszy niż 10 lat),

4)         oświadczenie nabywcy, że nie jest krewnym w linii prostej (rodzice, dziadkowie, teściowie) w razie nabycia gruntów od indywidualnych właścicieli gospodarstw rolnych.

Ile, gdzie i kiedy muszę zapłacić?
Nie dotyczy

Gdzie  złożyć przygotowane dokumenty?
Referat Finansowy, stanowisko do spraw wymiaru podatków, I piętro, pokój 12

Termin rozpatrzenia sprawy
Zgodnie z ustawą nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy
szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania w sprawie.

Po złożeniu przez podatnika wniosku o zastosowanie ulgi ustawowej w podatku rolnym z tytułu nabycia gruntu  urząd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego  wyda decyzję. W/w ulgę podatkową udzieloną na wniosek podatnika stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.
W przypadku gdy wniosek zawierać będzie uchybienia formalne lub inne braki Wójt Gminy Drawsko  wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie 7 dni.
Brak usunięcia uchybień w powyższym terminie może spowodować pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Informacje dodatkowe
Zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nie przekraczającej 100 ha. Ulga przysługuje na grunty zakupione jak również objęte w trwałe zagospodarowanie i jest udzielana na wniosek podatnika.

Ulga przysługuje na wniosek podatnika wydawana jest w formie decyzji.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jednolity Dz.U. z 2020r.  poz.333 tj.).

Tryb odwoławczy
W przypadku otrzymania decyzji odmownej, stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile, za pośrednictwem Wójta Gminy Drawsko, w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji.