jas Zapraszamy do współpracy! - Aktualnosci - Urząd Gminy Drawsko - gminadrawsko.pl

Zapraszamy do współpracy!

Szanowni Mieszkańcy!

Samorząd Gminy Drawsko już dziś przygotowuje się do obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przypadającej w 2018 r. Na chwilę obecną zbieramy materiały z Archiwum Państwowego i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, poszukujemy osób do składu  komitetu obchodów, ustalamy ogólny zarys przebiegu uroczystości. Do uczczenia historycznego sukcesu Wielkopolan, przygotowuje się również bardzo intensywnie Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki. Jednym z wielu działań jest wydanie albumu fotograficznego, opisującego minione wydarzenia na terenie powiatu, w tym także w Gminie Drawsko.  Dlatego zwracamy się z prośbą do Państwa o pomoc w zebraniu materiałów w formie: zdjęć, anegdot, tekstów, które moglibyśmy wykorzystać do przygotowywanego albumu. Zależy nam na materiałach, których trudno jest się doszukać w muzeach, opracowaniach książkowych, a są w wiedzy i posiadaniu nielicznych osób. Cieszyć z pewnością będzie, jeśli w albumie nasi mieszkańcy odnajdą swoich dziadków, pradziadków, którzy walczyli w powstaniu.
         W grudniu 2016 r., dzięki inicjatywie p. Marii Dembskiej – opiekunowi świetlicy wiejskiej w Pęckowie, mogliśmy uczestniczyć w „Wieczornicy” poświęconej 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To właśnie wówczas usłyszeliśmy, ilu mieszkańców naszej gminy brało udział w powstaniu; padały konkretne nazwiska z poszczególnych miejscowości. Wielu doszukało się swoich krewnych, sąsiadów, znajomych.
         Naszym zadaniem, jest zawsze i wszędzie szerzyć wiedzę o powstańczym zrywie, zakończonym sukcesem, o ludziach z terenu Gminy Drawsko, którzy nie zastanawiali się - czy warto? Szli i stanęli do walki w słusznej dla nas, Wielkopolan, sprawie.
         Na jakiekolwiek informacje od Państwa czekamy do 27 kwietnia br. Zapraszamy również osoby, które chciałyby uczestniczyć w przygotowaniach obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Za każdą, choć najmniejszą pomoc serdecznie dziękujemy!
Kontakt:
Kierownik Referatu Organizacyjnego – Sylwia Marek, tel. 67 2569128, e-mail: promocja@gminadrawsko.pl
Wójt Gminy Drawsko
Marek Tchórzka