Przystań Yndzel Drawsko
Biuletyn Informacji Publicznej Przystań Yndzel Park Grzybowy Urząd
Stanu
Cywilnego
Park
Rybny
Marylin
E-urząd
Gminy
Drawsko

Aktualności

Uczciliśmy pamieć Olimpijczyka Józefa Noji z Pęckowa


  Już wczesnym popołudniem, w sobotę 4 sierpnia, do drawskiego Amfiteatru zaczęli przybywać mieszkańcy naszej gminy, na organizowaną w tym dniu ,,Wieczornicę ku czci Olimpijczyka Józefa Noji’’. Po raz trzeci zorganizowaliśmy Turniej Wsi, gdzie w dyscyplinach sportowych i konkurencjach artystycznych zmagały się drużyny z: Chełstu, Drawskiego Młyna, Drawska, Kamiennika, Kawczyna, Kwiejc Nowych, Pęckowa.

O godz. 14.00 sołeckie ekipy wmaszerowały na amfiteatr, dumnie prezentując wykonane transparenty. Wszystkich przywitał włodarz Gminy Drawsko, Wójt - Marek Tchórzka, życząc miłej i przyjemnej zabawy w duchu sportowej rywalizacji, której wzorem jest dla nas wszystkich Józef Noji.
I tak, III Turniej Wsi, rozpoczęliśmy od oceny przygotowanych transparentów. Komisja w składzie: Ewa Kuźmin, Beata Dymek, Włodzimierz Gapski, Franciszek Kowal i Anna Fręś miała nie lada zadanie. Oryginalność rymowanych haseł: ,,MY GACIANIE DZIŚ WYGRAMY, BO ZA PRZODKA NOJA MAMY’’, różnorodność zastosowanych metod wykonania transparentów, uczczenie patrona wieczornicy: ,,JÓZEFA NOJI ZA WZÓR MAMY WIĘC KAŻDY TURNIEJ WYGRAMY, BO W KAMIENNIKU DUŻO SPORTOWCÓW POSIADAMY, A JAK NIE WYGRAMY TO I TAK FAJNĄ ZABAWĘ MAMAY’’; --- ,,SILNI, ZGRANI I WYSPORTOWANI, SKOCZNI, ZWINNI, ROZBIEGANI, TO DRUŻYNA Z CHEŁSTU GOTOWA DORÓWNAĆ OLIMPIJCZYKOWI Z PĘCKOWA’’, to wszystko było brane pod uwagę przy ocenie prac.
Po wylosowaniu kolejności, na scenie amfiteatru stanęli wykonawcy hymnu kibica. Komisja wysłuchała m.in. oficjalnego hymnu Mundialu w Rosji, w wykonaniu zespołu z Drawska: Katarzyna Tecław, Patrycja Lejman i Michał Heft, który napisał słowa wraz z cheerleaderkami; hymnu Kawczyna wykonanego przez Julię Chalasz i wszystkich razem na ludową nutę „O Marianno’’, czy hymnu Pęckowa na melodię ,,W Pęckowie na rowie”.
W kolejnej konkurencji sołectwa pokazały muzyczne talenty. W sentymentalny nastrój wprowadzili nas reprezentanci Kwiejc Nowych, wykonując z harmonijką ustną i gitarą „Pieśń gruzińską Bułata Okudżawy”. Brawurowo wykonana piosenka przez Alberta Marks z Pęckowa zespołu Happysad ,,Wpuść mnie”, otrzymała gromkie brawa od zgromadzonej publiczności, a wykonanie przez Panią Stefanię z Drawskiego Młyna czeskiej piosenki, zostało zwieńczone aplauzem na stojąco.
Przed godziną 16.00 oceniliśmy plakat w konkurencji ,,Cudze chwalicie swego nie znacie’’, który każda z drużyn wykonała na amfiteatrze, pokazując to, co jest charakterystyczne i jedyne w swoim rodzaju w każdym z sołectw. Były więc pęckowskie wiatraki, zalew w Kamienniku, ceglany kort w Drawskim Młynie, ,,Zantkauty’’ w Chełście, ,,Centrumraja’’ w Kawczynie, ,,serce Puszczy Noteckiej’’ z jej bogactwem w Kwiejcach Nowych i wszystkie atrakcje w stolicy gminy.
Zastosowana technika oraz materiały (pochodzące z recyklingu) do wykonania prac, również przestrzennych, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, pokazując, że ludzka wyobraźnia nie ma granic.
Po doznaniach kulturalnych, jakie zafundowali nam nasi Mieszkańcy przyszedł czas na sportową rywalizację, która odbyła się na boisku sportowym w Drawsku, a którą  zorganizował i przeprowadził Pan Henryk Kolasiński, przy wsparciu Pana Zbigniewa Piątka.
Drużyny rzucały piłką lekarską, piłką do celu, wykonywały strzały na bramkę, grały w dwa ognie, przeciągały linę-tak skutecznie, że były to chyba pierwsze zawody, w których lina pękła. Zabawa była przednia, pełna uśmiechu, ale także rywalizacji sportowej, której trudno byłoby przecież uniknąć w tak dynamicznych grach, jak choćby dwa ognie. Poniżej klasyfikacja w poszczególnych dyscyplinach sportowych.
Rzut piłką do celu
1 m. Drawsko – Tadeusz Babiak
2-5 m. Chełst – Agnieszka Głogowiec
            Pęckowo – Leszek Matelski
            Kawczyn – Emil Jackowski
Kamiennik – Bożena Bździel
6-7 m. Kwiejce Nowe – Piotr Kwita
            Drawski Młyn – Piotr Krystek
 
Strzały na bramkę
1-3 m. Drawsko – Maria Babiak, Damian Czarnkowski
            Drawski Młyn – Hanna Tchórzka, Filip Bździel
            Kamiennik – Aldona Roszak, Rafał Roszak
4 m. Pęckowo – Paulina Dymek, Albert Marks
5-6 m. Kwiejce Nowe – Ewa Lembicz, Robert Bartkowiak
            Chełst – Sylwia Piątek, Karol Ratajczak
7 m. Kawczyn – Justyna Tyrawska, Radosław Graj
Dwa ognie
1 m. Kawczyn – Emil Jackowski, Zuzanna Fałat, Radosław Graj, Bartosz Niezborała
2 m. Kamiennik – Ewa Mazur, Witold Mazur, Krzysztof Stankiewicz, Daria Mazur
3-4 m. Chełst – Agnieszka Głogowiec, Magdalena Muchel, Sławomir Muchel, Jarosław Helwich
            Drawski Młyn – Piotr Krystek, Andrzej Krystek, Ilona Rosalska, Andrzej Pankowski
5-7 m. Drawsko – Tadeusz Babiak, Mariusz Czechowski, Agata Giś, Artur Matuszczak
            Pęckowo – Filip Marks, Paweł Wika, Daniel Błoch, Leszek Matelski
            Kwiejce – Piotr Grzelachowski, Ewa Lembicz, Piotr Lembicz, Piotr Kwita
Rzut piłką lekarską
1 m. Drawsko – Agnieszka Giś, Mariusz Czechowski, Mateusz Nawrot
2 m. Kawczyn – Zuzanna Fałat, Michał Sikora, Bartosz Ciesielski
3 m. Kamiennik – Wiktoria Piątek, Mateusz Stankiewicz, Rafał Roszak
4 m. Drawski Młyn – Andrzej Krystek, Renata Krystek, Ireneusz Pikula
5 m. Kwiejce Nowe – Lidia Frąckowiak, Jakub Banaś, Krzysztof Frąckowiak
6-7 m. Pęckowo – Krystian Kudlaszyk, Albert Marks, Dorota Judkowiak
            Chełst – Justyna Pierzyńska, Marek Adamik, Sławomir Michałowski
Przeciąganie liny
1 m. Drawsko – Marcin Giś, Danuta Baumgart, Paweł Matuszczak
2 m. Kamiennik – Ewa Mazur, Sławomir Piątek, Wiktor Piątek
3-4 m. Chełst – Bartosz Rembarz, Sławomir Michałowski, Justyna Pierzyńska
            Kwiejce – Monika Błoch, Leszek Przewoźny, Robert Bartkowiak
5-7 m. Drawski Młyn – Marcin Wieczorek, Andrzej Pankowski, Kamila Helak
            Kawczyn – Karolina Kolasińska, Bartosz Ciesielski, Michał Sikora
            Pęckowo – Krystian Kudlaszyk, Paweł Wika, Paulina Dymek
 
Od godz. 17.00 drawski Amfiteatr oddaliśmy we władanie dzieci i młodzieży naszych szkół. Tu odbył się II Turniej Szkół zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Józefa Noji w Pęckowie.
W tegorocznym II Turnieju Szkół wzięły udział szkoły z terenu Gminy Drawsko: Szkoła Podstawowa im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie, Szkoła Podstawowa im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Drawsku, Szkoła Podstawowa im. Józefa Chociszewskiego w Chełście oraz organizatorzy - Szkoła Podstawowa im. Józefa Noji  w Pęckowie. Turniej składał się z dwóch etapów, które trwały w jednakowym czasie- konkurencje plastyczne i konkurencje sportowe. W plastycznych zmaganiach  troje uczniów miało przedstawić w dowolnej formie postać olimpijczyka- Józefa Noji. W tej konkurencji niewątpliwym zwycięzcą została Szkoła Podstawowa z Drawskiego Młyna uzyskując najwyższą punktację. Prace plastyczne oceniało jury w składzie: Anna Fręś oraz Zofia Misiołek. Równolegle trwały konkurenje sportowe, które wyciskały siódme poty z naszych zawodników. Niestety, poziom energii uczniów podczas międzyszkolnych rywalizacji jest nieograniczony. Konkurencje zostały urozmaicone przez dodatkowe zadanie, tylko dla opiekunów drużyn. Najwięcej szczęścia w kręceniu kołem fortuny miała Pani Katarzyna Pankowska- Czerwińska, która dla swojej szkoły zdobyła ogromną ilość punktów.
Po skończonych konkurencjach zostala przypomniana idea Wieczornicy, podczas której czcimy wielkiego człowieka, olimpijczyka, ale przede wszystkim patriotę, który do końca swego życia był wierny ojczyźnie. Poruszające recytacje uczniów Cezarego Bilskiego i Fabiana Andrzejewskiego zarysowały postać rodowitego mieszkańca Pęckowa. Na uwagę zasługuje również wzruszające przedstawienie wspomnień Pana Stanisława Musiałowskiego pt. „Ostatni bieg”, które zostały zadeklamowane przez uczennice Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie- Patrycję Szustakowską i Oliwię Niścior.
W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczniom biorącym udział w tym wydarzeniu- pamięć o ludziach, których z nami już nie ma, jest oznaką dojrzałego charakteru- bezinteresowność, którą reprezntowali uczestnicy turnieju pokazała, że młode pokolenie nabiera odpowiedniej świadomości patriotycznej, z czego należy się tylko cieszyć. Dziękuję również opiekunom, którzy przybyli wspólnie z uczniami na Wieczornicę, pokazując tym samym, iż w niektórych momentach  postawa, nabiera większego znaczenia niż przekazywane słowa. Postawa mówiąca o tym, iż należy pamiętać, pamiętać, aby i o nas nikt nie zapomniał.
 
            Kulminację Wieczornicy ku czci Olimpijczyka Józefa Noji stanowiła sztafeta, biegnąca z pochodnią, od obeliska przy Szkole Podstawowej im. Józefa Noji. Sztafeta, którą w tym roku prowadzili biegacze nowopowstałego Stowarzyszenia z Pęckowa, na czele z Prezesem Bogdanem Gapskim. Po ich wbiegnięciu, przy owacjach na stojąco, został odpalony znicz symbolizujący ogień olimpijski.
I przyszedł czas na ogłoszenie wyników Turnieju Szkół oraz Turnieju Wsi.
Końcowa punktacja  wyników Turnieju Szkół przedstawia się następująco:
I m- Szkoła Podstawowa w Chełście - 71 punktów
II m-  Szkoła Podstawowa w Drawskim Młynie- 68 punktów
III m- Szkoła Podstawowa w Pęckowie - 55 punktów
IV m- Szkoła Podstawowa w Drawsku- 40 punktów
 
            Klasyfikacja po konkurencjach artystycznych i sportowych Turnieju Wsi wskazała jako zwycięzcę, w tym roku, sołectwo Drawsko. Drugi na podium uplasował się Kamiennik, a trzecie miejsce przypadło sołectwu Kawczyn, dalej Chełst, Drawski Młyn, Kwiejce Nowe i Pęckowo.
            Podsumowując sobotnią wieczornicę, w obecności gości Pana Ryszarda Appolt Prezesa Wieleńskiego Stowarzyszenia Sportowego im. Józefa Nojiego oraz Pana Henryka Siwiec Wiceprezesa, Wójt Gminy Drawsko Pan Marek Tchórzka podziękował wszystkim sołectwom, ich drużynom, za udział w Wieczornicy i uczczenie pamięci naszego wybitnego mieszkańca. Pogratulował tym, którzy wygrali, ale i wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas, spędzili go miło i przyjemnie razem z nami. Podziękowania skierował również do pracowników urzędu, świetlicowych, dyrektor GOKTiR, strażaków OSP Drawsko, którzy zabezpieczali porządek, pilotowali sztafetę biegaczy oraz czynnie brali udział w konkurencjach sportowych.
            Szanowni Państwo!  
            To, co pokazały drużyny sołeckie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Doznania artystyczne podczas oglądania występów na scenie są nie do przecenienia, a duch sportowej rywalizacji, tkwiący w każdym z nas, pozwala nam powiedzieć, że „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem”.
Ale…
            Podążając dalej za naszym sławnym krajanem, w niedzielne przedpołudnie, spotkaliśmy się w Pęckowie, przy Szkole Podstawowej. Ta rodzinna miejscowość Józefa Noji jest od kilku lat miejscem startu biegu ku jego czci. W tym roku po raz 39. został zorganizowany Notecki Półmaraton, który biegnie przez trzy gminy- Drawsko, Krzyż i kończy się na stadionie w Wieleniu.
            Gospodarz naszej gminy Pan Marek Tchórzka przywitał uczestników biegu oraz zgromadzonych gości. Nawiązał do sylwetki Józka z Pęckowa, jak nazywano Józefa Noji, który swoją postawą, do samego końca krótkiego życia, brutalnie przerwanego pod ścianą śmierci w Auschwitz, dawał wzór godny naśladowania dla dzisiejszych pokoleń. Dlatego wszystkim, którzy przybyli, aby uczcić osobę Józefa Noji należą się podziękowania. A, że był to człowiek wyjątkowy świadczą o tym nie tylko sukcesy sportowe,
--- ze strony Szkoły Podstawowej w Pęckowie:
,,Obok Janusza Kusocińskiego Józef Noji był najbardziej znanym polskim długodystansowcem lat 30. XX w. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w 1936 w Berlinie, gdzie zajął 5. miejsce w biegu na 5000 metrów i 14. miejsce w biegu na 10 000 m. W 1936 roku w Warszawie na zawodach lekkoatletycznych jakie odbyły się 10 i 11 października na stadionie Wojska Polskiego wygrał bieg na 5000 m z czasem 14:58,0 wyprzedzając fińskiego dwukrotnego złotego mistrza olimpijskiego w biegach długodystansowych Volmara Iso-Hollo, który osiągnął czas 15:00,2. Startował także w mistrzostwach Europy w 1938 w Paryżu, gdzie był piąty w biegu na 5000 metrów.
Jedenastokrotnie zdobywał tytuły mistrza Polski:
•          bieg na 5000 m: 1935, 1936, 1937, 1938 i 1939
•          bieg na 10 000 m: 1936
•          bieg przełajowy: 1936, 1937, 1938 i 1939
Był też wicemistrzem Polski na 10 000 m w 1934 i brązowym medalistą w biegu na 1500 metrów w 1939. Zdobył tytuł międzynarodowego mistrza Anglii na 6 mil w 1936. Był rekordzistą Polski na 5000 metrów (14:33,4 s. – 7 sierpnia 1936 w Berlinie) i w sztafecie 4 × 1500 metrów (16:02,6 s. – 28 czerwca 1939 w Warszawie).’’ 
ale również, o czym wspomniał prowadzący, rymowany wierszyk, który umieścił Józefa Noji w doborowym towarzystwie:
,,Kiepura pyskiem, Wajsówna dyskiem, Paderewski palcami, Noji giyrami”
            Po złożeniu wiązanek kwiatów, przez delegacje, pod obeliskiem, bardzo ważnym akcentem niedzielnych uroczystości, przed rozpoczęciem biegu, było wręczenie listów Józefa Noji, jakie zostały odnalezione w dawnym mieszkaniu rodziny w Drezdenku, przekazane przez Pana Stanisława Musiałowskiego –emerytowanego nauczyciela drezdeneckiej szkoły-propagatora postaci Olimpijczyka, zbieracza pamiątek po Józefie Noji. Listy zostały zgodnie z wolą znalazców przekazane Pani Dyrektor, do Izby Pamięci, jaka została utworzona w naszej szkole.
            Włodarze trzech gmin: Drawsko- Marek Tchórzka Wójt, Krzyż- Zygmunt Jasiewicz Burmistrz, Wieleń- Jan Graczyk Zastępca Burmistrza wspólnie otworzyli 39. Notecki Półmaraton im. Józefa Nojiego –DANEX. Przyszedł czas, aby wszyscy uczestnicy udali się linię startu, gdzie prócz biegaczy trasę przez trzy gminy pokonywali również rolkarze. Podczas biegu na terenie naszej gminy zorganizowano 2 punkty odżywcze z wodą; strażacy przygotowali 2 kurtyny wodne i wraz z policją zabezpieczali trasę biegu. Meta i dalsze uroczystości- wręczenie nagród zwycięzcom-odbyły się na stadionie we Wieleniu.
RELACJA –strona internetowa Gminy Wieleń www.wielen.pl
Józef Noji z Pęckowa, olimpijczyk, patron szkół, stadionów, wzór dla współczesnych pokoleń-będzie zawsze w naszej pamięci jako ten, który swoją postawą życiową pokazał, że warto być dobrym człowiekiem i dążyć do celu, a wtedy nasze życie, mimo zdarzających się trudności, będzie pełne i wartościowe.
Anna Fręś-Sekretarz/Z-ca Wójta
Anna Mazurowska – Dyrektor SP w Pęckowie
Henryk Kolasiński-Podinspektor Urzędu Gminy
 
 

 


Galeria:

DJI_0097.jpg DJI_0100.jpg DJI_0101.jpg DJI_0111.jpg DJI_0122.jpg DSC_0005.JPG DSC_0008.JPG DSC_0010.JPG DSC_0011.JPG DSC_0015.JPG DSC_0020.JPG DSC_0024.JPG DSC_0025.JPG DSC_0026.JPG DSC_0038.JPG DSC_0040.JPG DSC_0041.JPG DSC_0047.JPG DSC_0049.JPG DSC_0053.JPG DSC_0054.JPG DSC_0055.JPG DSC_0062.JPG DSC_0063.JPG DSC_0070.JPG DSC_0072.JPG DSC_0078.JPG DSC_0082.JPG DSC_0089.JPG DSC_0094.JPG DSC_0096.JPG DSC_0100.JPG DSC_0106.JPG DSC_0108.JPG DSC_0110.JPG DSC_0114.JPG DSC_0131.JPG DSC_0142.JPG DSC_0162.JPG DSC_0166.JPG DSC_0170.JPG DSC_0174.JPG DSC_0178.JPG DSC_0192.JPG DSC_0216.JPG DSC_0229.JPG DSC_0242.JPG DSC_0247.JPG DSC_0302.JPG DSC_0325.JPG DSC_0332.JPG DSC_0346.JPG DSC_0351.JPG DSC_0353.JPG DSC_0358.JPG DSC_0369.JPG DSC_0399.JPG DSC_0410.JPG DSC_0425.JPG DSC_0432.JPG DSC_0439.JPG DSC_0454.JPG DSC_0457.JPG DSC_0459.JPG DSC_0462.JPG DSC_0467.JPG DSC_0476.JPG DSC_0508.JPG DSC_0517.JPG DSC_0538.JPG DSC_0540.JPG DSC_0541.JPG DSC_0543.JPG TomaFot_4539.jpg TomaFot_4542.jpg TomaFot_4544.jpg TomaFot_4545.jpg TomaFot_4548.jpg TomaFot_4549.jpg TomaFot_4550.jpg TomaFot_4551.jpg TomaFot_4552.jpg TomaFot_4554.jpg TomaFot_4555.jpg TomaFot_4556.jpg TomaFot_4557.jpg TomaFot_4559.jpg TomaFot_4560.jpg TomaFot_4561.jpg TomaFot_4562.jpg TomaFot_4563.jpg TomaFot_4564.jpg TomaFot_4565.jpg TomaFot_4568.jpg TomaFot_4570.jpg TomaFot_4571.jpg TomaFot_4572.jpg TomaFot_4582.jpg TomaFot_4583.jpg TomaFot_4586.jpg TomaFot_4593.jpg TomaFot_4595.jpg TomaFot_4597.jpg TomaFot_4598.jpg TomaFot_4610.jpg TomaFot_4612.jpg TomaFot_4613.jpg TomaFot_4615.jpg TomaFot_4618.jpg TomaFot_4620.jpg TomaFot_4623.jpg TomaFot_4627.jpg TomaFot_4629.jpg TomaFot_4630.jpg TomaFot_4631.jpg TomaFot_4634.jpg TomaFot_4637.jpg TomaFot_4640.jpg TomaFot_4641.jpg TomaFot_4644.jpg TomaFot_4649.jpg TomaFot_4667.jpg TomaFot_4671.jpg TomaFot_4687.jpg TomaFot_4689.jpg TomaFot_4693.jpg TomaFot_4694.jpg TomaFot_4695.jpg TomaFot_4696.jpg TomaFot_4700.jpg TomaFot_4702.jpg TomaFot_4704.jpg TomaFot_4721.jpg TomaFot_4722.jpg TomaFot_4735.jpg TomaFot_4743.jpg TomaFot_4744.jpg TomaFot_4752.jpg TomaFot_4756.jpg TomaFot_4757.jpg TomaFot_4758.jpg TomaFot_4760.jpg TomaFot_4761.jpg TomaFot_4763.jpg TomaFot_4766.jpg TomaFot_4767.jpg TomaFot_4768.jpg TomaFot_4769.jpg TomaFot_4772.jpg TomaFot_4778.jpg TomaFot_4784.jpg TomaFot_4787.jpg TomaFot_4789.jpg TomaFot_4790.jpg TomaFot_4791.jpg TomaFot_4792.jpg TomaFot_4796.jpg TomaFot_4797.jpg TomaFot_4802.jpg TomaFot_4803.jpg TomaFot_4806.jpg TomaFot_4808.jpg TomaFot_4817.jpg TomaFot_4820.jpg TomaFot_4821.jpg TomaFot_4826.jpg TomaFot_4828.jpg TomaFot_4829.jpg TomaFot_4831.jpg TomaFot_4832.jpg TomaFot_4835.jpg TomaFot_4836.jpg TomaFot_4838.jpg TomaFot_4844.jpg TomaFot_4845.jpg TomaFot_4846.jpg TomaFot_4847.jpg TomaFot_4849.jpg TomaFot_4850.jpg TomaFot_4851.jpg TomaFot_4854.jpg TomaFot_4857.jpg TomaFot_4859.jpg TomaFot_4864.jpg TomaFot_4872.jpg TomaFot_4874.jpg TomaFot_4874.jpgb.JPG TomaFot_4874.jpgc.JPG TomaFot_4874.jpgd.JPG TomaFot_4874.jpge.JPG TomaFot_4874.jpgf.JPG TomaFot_4874A.jpga.JPG TomaFot_4879.jpg TomaFot_4881.jpg TomaFot_4890.jpg TomaFot_4893.jpg TomaFot_4896.jpg TomaFot_4900.jpg TomaFot_4904.jpg TomaFot_4909.jpg TomaFot_4915.jpg TomaFot_4918.jpg TomaFot_4922.jpg TomaFot_4929.jpg TomaFot_4934.jpg TomaFot_4941.jpg TomaFot_4943.jpg TomaFot_4944.jpg TomaFot_4946.jpg TomaFot_4947.jpg TomaFot_4956.jpg TomaFot_4961.jpg TomaFot_4970.jpg TomaFot_4971.jpg TomaFot_4973.jpg TomaFot_4979.jpg TomaFot_4980.jpg TomaFot_4984.jpg TomaFot_4990.jpg TomaFot_4992.jpg TomaFot_4996.jpg TomaFot_5010.jpg TomaFot_5020.jpg TomaFot_5031.jpg TomaFot_5032.jpg TomaFot_5033.jpg TomaFot_5037.jpg TomaFot_5038.jpg TomaFot_5039.jpg TomaFot_5043.jpg TomaFot_5044.jpg TomaFot_5048.jpg TomaFot_5049.jpg TomaFot_5052.jpg TomaFot_5054.jpg TomaFot_5055.jpg TomaFot_5056.jpg TomaFot_5057.jpg TomaFot_5058.jpg TomaFot_5064.jpg TomaFot_5069.jpg TomaFot_5070.jpg TomaFot_5073.jpg TomaFot_5074.jpg TomaFot_5076.jpg TomaFot_5077.jpg TomaFot_5079.jpg TomaFot_5081.jpg TomaFot_5084.jpg TomaFot_5086.jpg TomaFot_5090.jpg TomaFot_5093.jpg TomaFot_5098.jpg TomaFot_5106.jpg TomaFot_5110.jpg TomaFot_5112.jpg TomaFot_5113.jpg TomaFot_5115.jpg TomaFot_5116.jpg TomaFot_5119.jpg TomaFot_5120.jpg TomaFot_5122.jpg TomaFot_5125.jpg TomaFot_5128.jpg TomaFot_5132.jpg TomaFot_5135.jpg TomaFot_5138.jpg TomaFot_5141.jpg TomaFot_5142.jpg TomaFot_5144.jpg TomaFot_5150.jpg TomaFot_5164.jpg TomaFot_5167.jpg TomaFot_5169.jpg TomaFot_5179.jpg TomaFot_5189.jpg TomaFot_5190.jpg TomaFot_5197.jpg TomaFot_5204.jpg TomaFot_5221.jpg TomaFot_5225.jpg TomaFot_5226.jpg TomaFot_5227.jpg TomaFot_5228.jpg TomaFot_5229.jpg TomaFot_5230.jpg TomaFot_5231.jpg TomaFot_5232.jpg TomaFot_5233.jpg TomaFot_5234.jpg TomaFot_5235.jpg TomaFot_5236.jpg TomaFot_5237.jpg TomaFot_5238.jpg TomaFot_5239.jpg TomaFot_5240.jpg TomaFot_A_0858.jpg TomaFot_A_0861.jpg TomaFot_A_0871.jpg TomaFot_A_0883.jpg TomaFot_A_0886.jpg

Wyświetleń strony: 439
Data wytworzenia: 07-08-2018, 13:59:05 przez Sylwia Marek
Opublikowano: 07-08-2018, 14:04:19 przez Sylwia Marek
Ostatnia modyfikacja: 07-08-2018, 14:59:09 przez Sylwia Marek

Drukuj | Powiadom znajomego

facebook