Przystań Yndzel Drawsko
E-urząd
Gminy

Trwają prace do rocznicowych obchodów Powstania Wielkopolskiego!

Dużymi krokami zbliżamy się do rocznicowych obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To bardzo ważne dla nas Polaków i Wielkopolan chwile, dlatego już w roku 2017 rozpoczęły się pierwsze prace, które zarysowały ogólny kształt i charakter imprezy. Komitet Organizacyjny, to ok. 20 osób, z różnych środowisk, które spotykają się, by wypracować jak najlepszy scenariusz uczczenia pamięci tych, o których zapomnieć nie można. Robocze spotkanie członków Komitetu Organizacyjnego odbyło się w dniu 2 sierpnia br. w drawskim urzędzie; przewodniczył mu Wójt Gminy Drawsko – p. Marek Tchórzka.
         Jednym z trwałych elementów uczczenia tych historycznych dat, jest renowacja Pomnika Wdzięczności w Drawsku. Zamysł realizacji tego zadania został wdrożony w życie; już na dniach zostaną rozpoczęte pierwsze prace. Wszystko za sprawą uzyskania przez Urząd Gminy Drawsko dwóch, zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Planowany koszt inwestycji, to ok. 60.000 zł; gdzie dotacja ministerstwa to 28.000 zł, powiatu – 10.000 zł; pozostałe środki finansowe to budżet gminy. Zarówno postument, jak i podest pomnika wyłożony będzie kamieniem; tablice z nazwiskami zostaną wymienione na nowe, kopuła i gzymsy poddane zostaną obróbce według pierwotnej formy.  Przy pomniku na stałe zamontowane będą dwa wazony granitowe oraz podświetlenie oddolne pomnika. Cieszy fakt, że wśród wsparcia ministerstwa, miejsc ważnych historycznie,na liście przedsięwzięć o dofinansowanie obok dużych aglomeracji, znalazła się nasza Gmina Drawsko.
         Podczas spotkania pojawiła się propozycja, aby rocznicowe obchody świętować w Gminie Drawsko, w dniu 11 listopada; jest to na razie data wstępna. Całość uroczystości odbywać się będzie w godzinach popołudniowych, wymarszem korowodu z orkiestrą dętą, od urzędu do kościoła. Część artystyczna odbędzie się przy pomniku oraz w Gminnej Sali Gimnastycznej; wśród bloków przewiduje się widowisko uliczne, pochodnie, czy spektakl teatralny.   Warta honorowa, w specjalnie zakupionych mundurach, ma nadać podniosły charakter uroczystości, podobnie jak, przygotowywana wystawa pamiątek powstańczych. Cały czas jesteśmy na etapie poszukiwania, zbierania wszelkich materiałów, mających związek z powstaniem: zdjęć osób, które brały udział w powstaniu, pamiątek: czapek, odznaczeń, części munduru, czy nawet usłyszanych opowieści, anegdot. Docelowo wszystko to, ma znaleźć się w planowanej do utworzenia, w budynku Szkoły Podstawowej w Drawsku, nowej Izbie Pamięci.
         Akcenty powstańcze mają pojawić się również na cmentarzach. Obecni na spotkaniu księża - Ks. Proboszcz Piotr Matuszewski i Ks. Dziekan Sławomir Olejniczak wyrazili akceptację tego pomysłu. W wybranych miejscach na cmentarzach postawione zostaną duże tablice z nazwiskami poległych powstańców. Dodatkowo na ich grobach planuje się zamontować małe tabliczki, identyfikujące udział tych osób w powstaniu. Dyrektorzy szkół, wraz z nauczycielami, pracują już nad konkursami w tematyce powstania, których rozstrzygnięcie nastąpi podczas głównych uroczystości.
                   Każdy z członków komitetu oraz osób zainteresowanych  może zgłaszać swoje pomysły. Pojawiła się inicjatywa wykonania muralu powstańczego, który prawdopodobnie powstanie na ścianie Gminnej Sali Gimnastycznej w Drawsku. Bardzo intensywnie trwają prace nad zbieraniem informacji, do wydania publikacji historii Pomnika Wdzięczności w Drawsku.
         Ostateczny kształt uroczystości zależeć będzie od uzyskania dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury, do którego przygotowywany jest również kolejny wniosek o finansowe wsparcie. Mamy jednak nadzieję, że do działań, zwłaszcza w zbieraniu pamiątek powstańczych i aktywnego uczestnictwa w obchodach włączą się nasi mieszkańcy, do czego Państwa gorąco zachęcamy.
Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego

Zadanie "Chwała Bohaterom - renowacja Pomnika Wdziecznosci w Drawsku - miejsca pamięci historii Polski i Polaków" dofinansowano ze środkow Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

DSC_0100.JPG DSC_0107.JPG DSC_0110.JPG DSC_0116.JPG DSC_0119.JPG DSC_0120.JPG DSC_0123.JPG DSC_0128.JPG DSC_0129.JPG DSC_0130.JPG DSC_0133.JPG DSC_0135.JPG DSC_0139.JPG DSC_0149.JPG DSC_0150.JPG

Data wytworzenia: 03-08-2018, 08:10:10 przez Sylwia Marek
Opublikowano: 03-08-2018, 14:03:10 przez Sylwia Marek