Nagroda Przyjaznego Brzegu dla Wójta Gminy Drawsko, prezesa ZMiGN - p. Marka Tchórzki !!!

W sobotę, 10 marca br. Wójt Gminy Drawsko, prezes Związku Miast i Gmin Nadnoteckich - p. Marek Tchórzka, podczas Targów Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda” w Warszawie, odebrał „Nagrodę Przyjaznego Brzegu” za osobisty udział w stałym poszerzaniu oferty turystycznej Doliny Noteci i Drawska.

Prestiżową „Nagrodę Przyjaznego Brzegu” przyznaje Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami, w tym Centrum Turystyki Wodnej w Warszawie, pod Honorowym Patronatem Ministra Sportu i Turystyki. Celem konkursu jest kształtowanie w społecznej świadomości wartości polskich wód i znaczenia właściwego zagospodarowania ich brzegów z myślą o wodniakach. Premiowane są inwestycje i inicjatywy, dzięki którym brzegi polskich jezior, morza, rzek i kanałów stają się bardziej przyjazne dla człowieka.
            Udział w gali i warszawskich targach był również doskonałą okazją do promocji regionu Gminy Drawsko i Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Prezes związku –p. Marek Tchórzka mówił o działalności związku „Dzieje się w Dolinie Noteci”, ze szczególnym uwzględnieniem szerokiej współpracy, jaką prowadzi związek. Promował także marinę „YNDZEL” w Drawsku wraz z atrakcjami turystycznymi, jakie oferuje Gmina Drawsko.

W rekomendacji Związku Miast i Gmin Nadnoteckich dla p. Marka Tchórzki, Wójta Gminy Drawsko, do XIV edycji Nagrody Przyjaznego Brzegu za 2017 rok, znalazły się m.in.: działania podejmowane w zakresie wykorzystania potencjału turystycznego i przywrócenia żeglowności Noteci, części międzynarodowego szlaku E-70, w tym wybudowanie przystani wodnej w Drawsku; promocja szlaków wodnych w projektach Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej w Poznaniu; udział ZMiGN w programie bałtyckim „In Water – Wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych dla rozwoju regionalnego”.     Działania podejmowane w zakresie ożywienia turystycznego dostrzegane były na forum ogólnopolskim i zagranicznym. Świadczą o tym wyróżnienia i nagrody. W uzasadnieniu rekomendacji znalazły się zapisy: Związek Miast i Gmin Nadnoteckich został wyróżniony w roku 2007 Nagrodą Przyjaznego Brzegu za znakowanie Noteci dla turystyki wodnej i budowę sieci przystani. W roku 2014 Związek Miast i Gmin Nadnoteckich otrzymał Laur X-lecia Nagrody Przyjaznego Brzegu za konsekwentne rozwijanie szlaku wodnego Noteci oraz nowoczesne i spójne inwestycje. Marek Tchórzka zainicjował nowe przedsięwzięcia promocyjne na szlaku noteckim, w tym m.in. odbywające się cyklicznie Spławikowe Drużynowe Zawody Wędkarskieo Puchar Noteci, Otwarcie Sezonu Wodniackiego, Motocyklowy Rajd promujący Noteć, Dolinę Noteci, MDW E70 pod hasłem „Wspólnie pomóżmy Noteci!”. Przyczynił się do opracowania i wdrożenia wspólnego kalendarza imprez „Dzieje się w Dolinie Noteci”.

Znaczące są również działania podejmowane dla rozwoju turystyki przez samorząd Gminy Drawsko. W roku 2012 realizowany był wspólny projekt partnerski Gminy Drawsko i Gminy Miasta Czarnków pod nazwą „Statkiem na Euro 2012”. Realizacja tego projektu to przede wszystkim aktywny udział w krajowych i zagranicznych targach branżowych, wystawach, imprezach wodniackich. Projekt przyczynił się znacząco do promocji całego szlaku wodnego Wielkiej Pętli Wielkopolsko- Lubusko- Kujawsko- Pomorskiej. Podczas Gdańskich Targów Turystycznych w roku 2012 przyznano tytuł Mercurius Gedanensis dla Gminy Drawsko i Miasta Czarnków za innowacyjny produkt turystyki wodnej „Statkiem na EURO 2012.” Ponadto Gmina Drawsko została uhonorowana laurem Nagrody Przyjaznego Brzegu w roku 2011 za nową przystań na Szlaku Noteci.

Marek Tchórzka jest orędownikiem zrównoważonego rozwoju, co często podkreśla w swoich wystąpieniach na licznych spotkaniach branżowych. Jest współautorem publikacji nt. turystyki wodnej i dróg wodnych np. „Gospodarka wodna” nr 8/2017.

W ciągu kilkunastu lat działalności podejmowanej na niwie turystycznego zagospodarowania nabrzeży rzek konsekwentnie realizowane z jego udziałem działania przyczyniły się nie tylko do wybudowania nowoczesnej infrastruktury turystycznej, ale również zmiany mentalności lokalnej społeczności. Dziś mieszkańcy wracają nad rzekę korzystając w pełni z jej potencjału. Organizowane cyklicznie „Święto Noteci” w Drawsku i innych gminach nadnoteckich przyciągają na nabrzeża rzeki Noteć tłumy. Dalsze plany zagospodarowania nabrzeży pozwalają mieć nadzieję, że wkrótce rzeki z zagospodarowanymi bulwarami, nowoczesnymi dobrze wyposażonymi przystaniami staną się nowymi centrami rekreacji i wypoczynku oraz stanowić będą nie tylko atrakcje dla turystów-wodniaków, ale również będą dumą lokalnej społeczności”.

Sylwia Marek

Kierownik Referatu Organizacyjnego

(w tekście wykorzystano zapisy rekomendacji Związku Miast i Gmin Nadnoteckich przygotowane przez Dyrektora Biura – p. Hannę Forbrich)

Data wytworzenia: 12-03-2018, 14:47:52 przez Sylwia Marek