Przystań Yndzel Drawsko
E-urząd
Gminy

99. Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Pęckowo 27.12.2017 r.

CHWAŁA POWSTAŃCOM !!!
Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań z najbliższymi, to również czas wspomnień tych, których już z nami nie ma. Często myśli najstarszych członków rodziny, z sentymentem, wracają do okresu, w którym My, Polacy musielismy walczyć o nasze polskie tradycje, obyczaje i mowę.  W takich chwilach pojawia się proste pytanie: Dlaczego wciąż tak mało mówi się o ludziach, dzięki którym jesteśmy dziś wolni?
27 grudzień to data, która powinna dla każdego mieszkańca Wielkopolski być  ważna – nie tylko dlatego, że upamiętniamy zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, ale dlatego, że ta data przypomina nam, Wielkopolanom o naszej niebywałej odwadze i solidarności. O niespotykanej chęci walki, o zapale i motywacji.
Również w Pęckowie, 27 grudnia przybliżono mieszkańcom Gminy Drawsko zapomnianych bohaterów Powstania Wielkopolskiego- naszych dziadków i pradziadków, którzy poświęcili swoje życie dla naszej wolności.
Po godzinie 17:00 na Sali Wiejskiej w Pęckowie, wypełnionej po brzegi, rozpoczęła się „Wieczornica upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie”. To wydarzenie zainicjowane już po raz drugi przez Panią Marię Dembską było przepiękną lekcją historii, nie tylko dla najmłodszych widzów. Występy gminnej młodzieży (Klaudia Dembska, Albert i Filip Marks, Julia Chorzewska, Radosław Sauermann, Katarzyna Jerzy,MateuszHoehle) oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie: Zofia Sikora, Jan Wika, Cezary Bilski- podniosły ton tego spektakularnego przedstawienia,  a obecność władz samorządowych i mieszkańców Gminy pokazały, iż historia jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka.
Wizualizacja wydarzeń powstańczych, sceny obrazujące „tamte” realia, to tylko niektóre elementy montażu słowno-muzycznego, autorstwa Pani Dembskiej. Piękna gra aktorska naszej młodzieży, piosenki powstańcze i oryginalna scenografia wprawiły niejednego widza w olbrzymi zachwyt. Ciarki przechodzące przez ciało człowieka, świadczyły tylko o idealnym przeniesieniu  w czasy Powstania Wielkopolskiego. A owacje na stojąco i łzy w oczach niejednego uczestnika „Wieczornicy”, obrazowały nastrój tej niesamowitej inscenizacji.
Myślę, że to patriotyczne przedstawienie uświadomiło wszystkim obecnym, że jedyne co możemy oddać Powstańcom to pamięć, pamięć o Ich poświęceniu i czynach, dzięki którym dziś, możemy być po prostu wolni. Bo czymże jest nasze życie bez pamięci następnego pokolenia?

Anna Mazurowska
Fot. Grzegorz Dembski