XL zwyczajna sesja Rady Gminy Drawsko

Na obradach XL zwyczajnej sesji radni spotkali się 29 listopada br. Prezes Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania – p. Agnieszka Kulesza przedstawiła informację nt. głównych założeń Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 i Lokalnej Grupy Działania oraz kampanii informacyjnej poświęconej efektom realizacji LSR.
         Wójt w przedstawionej informacji o pracy w przerwie między sesjami poinformował radnych o sprawach bieżących:
- Wpłynęła oferta dot. lekarza rodzinnego w przychodni lekarskiej w Drawsku. Gdy oferta spełni wymogi formalne, wówczas rozpoczną się merytoryczne procedury. Samorząd Gminy Drawsko jest otwarty na współpracę.
- Przedstawione zostały uwagi radnych z ostatniego, wspólnego posiedzenia komisji pełnomocnikowi ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych dot. programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz realizacji zadań z Zakresu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Drawsko na 2018 r. i wydatków na ten cel. Na następne posiedzenie komisji został zaproszony pełnomocnik, która dokona stosownych wyjaśnień.
- W tym tygodniu strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz z Gminy Drawsko odbiorą pod względem technicznym średni samochód strażacki dla jednostki OSP w Pęckowie. Fizyczny odbiór pojazdu nastąpi w terminie późniejszym. Aby zrealizować zadanie konieczne są jeszcze uzgodnienia i uzyskanie pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
- W celu odwodnienia zalewanej drogi powiatowej, zakończono wspólnie z Zarządem Dróg Powiatowych obejście w postaci tzw. „bajpasów” na odcinku przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Pęckowie. Zadanie obejmowało pogłębienie całego rowu, który odprowadza wodę, aż do łąk pęckowskich.
- Tegoroczna aura spowodowała, że jakość dróg o podłożu gruntowych uniemożliwa dojazd do niektórych posesji. Konieczne jest znalezienie w budżecie gminy środków finansowych, które pomogą tym ludziom.
         O dwóch koncepcjach budowy ścieżki rowerowej Drawsko-Krzyż poinformował Członek Zarządu Powiatu – p. Zbigniew Piątek. Radny Rady Powiatu  – p. Bartosz Niezborała wyjaśnił, że na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa, Infrastruktury w powiecie wpłynęła informacja dot. realizacji inwestycji i remontów na drogach wojewódzkich w roku 2017 oraz przygotowania do sezonu zimowego dróg powiatowych. W roku 2017 wymiana nawierzchni na terenie Gminy Drawsko nastąpiła na odcinkach dróg wojewódzkich w Drawskim Młynie i Marylinie. Plan zimowego utrzymania dróg powiatowych dostępny jest na stronie internetowej powiatu.
         Uchwałą przyjęto program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2018 r. W związku ze zmianą sołtysa w miejscowości Kwiejce konieczności zmian wymagały uchwały w sprawie ustalenia wysokości, terminów płatności, sposobu poboru, określenia inkasentów za inkaso opłaty od posiadania psów oraz w sprawie poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso. Ruszył drugi etap programu Polska Cyfrowa, realizowany przez firmę Astanet-budowa szerokopasmowego internetu na terenie gminy; dlatego konieczne było dla realizacji inwestycji podjęcie uchwały w sprawie opłat za zajęcie pasa drogowego dla dróg gminnych.
Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego