Gminne obchody Święta Niepodległości

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli, Polacy stali się wolnym Narodem, zaś na mapie Europy ponownie pojawiło się niepodległe państwo polskie – II Rzeczpospolita Polska. Podobnie, jak wiele innych polskich miast i wsi, w tym dniu świętowała również Gmina Drawsko. We mszy świętej i wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy, powiatu, poczty sztandarowe szkół, jednostek OSP, delegacje szkół i przedszkola, Rada Sołecka wsi Drawsko, Stowarzyszenie Klub Morsa Drawsko oraz mieszkańcy.
            Obchody Narodowego Święta rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drawsku, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Piotr Thil z Gniezna wraz z Księdzem Kanonikiem Antonim Śpikowskim. Modlono się o wolność naszego kraju i bohaterów, którym należy się szacunek i pamięć.
Przy Pomniku Wdzięczności inicjatywę przejęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Drawsku. Warta honorowa oraz patriotyzm występu artystycznego młodego pokolenia przypomniał trudne chwile dla narodu polskiego. Zastępca Wójta Gminy Drawsko – p. Anna Fręś w swym wystąpieniu podkreślała znaczenie patriotyzmu, poświęcenie wojennych bojowników oraz wartość, jaką dla nas Polaków jest wolność naszej Ojczyzny. Wspólnie śpiewane pieśni oraz złożone wiązanki kwiatów zakończyły tą część obchodów.
            Wyrazy uznania za zaangażowanie oraz szacunek do prezentowanych treści kierujemy do uczniów szkoły podstawowej w Drawsku oraz nauczycieli, pod kierunkiem których występ został przygotowany: p. Hanny Gapskiej i p. Zbigniewa Piątka.
            W obchodach tego ważnego święta uczestniczy już od kilku lat Klub Morsa Drawsko. W tym roku prezes klubu – p. Ryszard Ociepa wraz z przedstawicielami oddali hołd składając wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności, a w godzinach popołudniowych na drawskiej marinie, w barwach narodowych odbyli czwartą już w sezonie kąpiel morsów.
            Nadchodzący rok 2018 jest upamiętnieniem 100. rocznicy wybuchu POSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. Już dziś trwają przygotowania do uczczenia tego ważnego dla nas Wielkopolan wydarzenia. Włodarze Gminy Drawsko planują liczne przedsięwzięcia, wśród których jest m.in. odnowienie Pomnika Wdzięczności w Drawsku; upamiętnienie grobów Powstańców Wielkopolskich; wystawa pamiątek powstańczych; konferencja, wystawa fotograficzna, publikacje dot. powstania; konkursy w szkołach Gminy Drawsko. Udany, bohaterski zryw ku wolności rozpoczął się tu w Wielkopolsce i zadecydował o naszym miejscu w odradzającej się Rzeczypospolitej. Obowiązkiem naszym – Polaków jest nie zapomnieć o trudzie i walce o wolną Polskę dla nas i przyszłych pokoleń.
Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego