Centrum Olimpijskie w Warszawie promocją Parku Grzybowego

Za nami II edycja Krajowego Kongresu Infrastruktury Sportowej IAKS oraz Targów InfraSport. W dniach 27-28 września warszawskie Centrum Olimpijskie promowało Park Grzybowy w Piłce w Mistrzowskiej Galerii Infrastruktury Rekreacyjno-Sportowej.

O tym, że każde innowacyjne przedsięwzięcie wymaga dzisiaj szerokiej promocji nie trzeba już specjalnie nikogo przekonywać. Dotyczy to zwłaszcza nowatorskich obiektów, pomysłów, które muszą się przebić w natłoku dzisiejszych informacji. W roku 2016 promowaliśmy park grzybowy w EXPO XXI w Warszawie; w tym roku organizatorzy wybrali na miejsce spotkań - Centrum Olimpijskie. I faktycznie było prestiżowo. Charakterystyczna architektura, nowoczesność rozwiązań oraz mnóstwo przestrzeni wokół sprzyjało dobremu klimatowi przeprowadzenia spotkania.
          „IAKS to organizacja międzynarodowa z ponad 50. letnią tradycją; jedyne stowarzyszenie międzynarodowe, które aktywnie uczestniczy w pracach międzynarodowego komitetu olimpijskiego i komitetu paraolimpijskiego. Jest jednym z największych „głosów” w sprawie infrastruktury rekreacyjnej i sportowej. Dzięki nim można konfrontować swoje doświadczenia, oczekiwania z tym, co się dzieje na świecie. Doświadczenia międzynarodowe są przenoszone na grunt poszczególnych krajów. Trzeba czerpać wiedzę z tych doświadczeń, popełniać jak najmniej błędów i przewidywać, co może się wydarzyć, aby jak najlepiej planować infrastrukturę rekreacyjną i sportową” – podkreślał w swej wypowiedzi Prezes Zarządu IAKS Polska Zbigniew Klonowski.
         Kongres i towarzyszące mu Targi Infrastruktury Sportowej i Sprzętu Sportowego InfraSport to spotkanie ekspertów z zakresu rekreacji i sportu z kraju i zagranicy, wymiana poglądów, doświadczeń. To bloki panelowe obejmujące tematykę z zarządzania obiektami rekreacyjno-sportowymi, formy współpracy partnerstwa biznesowego, technicznego i zarządzającego.  To kontakty bezpośrednie z instytucjami i podmiotami branżowymi, doradztwo na poziomie lokalnym i globalnym. Całości towarzyszyła Mistrzowska Galeria Infrastruktury Rekreacyjno-Sportowej prezentując ciekawe obiekty godne odwiedzenia. Obok wielkopowierzchniowych i globalnych inwestycji można było obejrzeć  nasz 1. w Polsce Park Grzybowy w Piłce. Zwiedzającymi byli nie tylko uczestnicy kongresu, ale również grupa odbiorców poszukująca ciekawych miejsc na rekreację. Uzupełnieniem były ulotki i foldery dostępne podczas kongresu i na stoisku promocyjnym organizatorów.
         Punktem programu wzbudzającym  duże zainteresowanie był udział w kongresie światowej klasy lekkoatletów, medalistów Mistrzostw Świata i Europy: Moniki Pyrek (tyczkarka), Adama Kszczot (biegacz), Marka Plawgo (płotkarz) i Piotra Lisek (tyczkarz). Zawodnicy podzielili się swoimi odczuciami w zakresie infrastruktury sportowej, wspominając zwłaszcza Centralny Ośrodek Sportu w Spale, w którym na długoletnich treningach spędzili część swojego życia. Jednomyślnie potwierdzili, że jeśli chodzi o infrastrukturę sportową, to brakuje w Polsce obiektów najmniejszych, najbliższych ludziom, z których korzystać mogliby w swobodny sposób amatorzy sportu.
         Wydarzenie patronatem objął Polski Komitet Olimpijski, Forum Sportu i Biznesu, Fundacja Moniki Pyrek, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Patronat honorowy  stanowiło Ministerstwo Sportu i Turystyki, udzielając na swym stoisku informacji merytorycznej oraz Marszałkowie województw: Łódzkiego, Lubelskiego, Podkarpackiego, Małopolskiego, Warmińsko – Mazurskiego, Wielkopolskiego, Świętokrzyskiego, Lubuskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego.
         W tym przedsięwzięciu Gmina Drawsko uczestniczy już drugi rok. Jako sektor samorządowy jesteśmy jedną z nielicznych gmin z Wielkopolski. Można zadać sobie pytanie, czy warto? Z pewnością, gdyż promocja nie ogranicza się tylko do kongresu i dni targowych, to również publikacje w licznych materiałach prasowych, które organizatorzy wydadzą w najbliższym czasie.
Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego