Przystań Yndzel Drawsko Przystań Yndzel Drawsko Przystań Yndzel Drawsko Przystań Yndzel Drawsko
Biuletyn Informacji Publicznej Przystań Yndzel Park Grzybowy Urząd
Stanu
Cywilnego
Park
Rybny
Marylin

Aktualności

Dożynki Gminne - relacja!


            Po bardzo trudnych miesiącach pracy rolników, spowodowanych nadmiarem opadów, zorganizowano w dniu 3 września w Chełście Dożynki Gminne. Włodarz regionu, Wójt Gminy Drawsko – Marek Tchórzka w swoim wystąpieniu dziękował rolnikom za zebrany plon, wysiłek, determinację, bezinteresowne oddanie i przywiązanie do ziemi. Podkreślał, że rok 2017 jest wyjątkowo trudny dla pracujących na roli, ale również dla wszystkich mieszkańców. Niekorzystna aura - zalane pola, drogi, podtopione piwnice, to skutki pogodowego żywiołu wobec jakiego jesteśmy bezsilni. Do dziś nie zabrano z pól wszystkich zbóż; są straty w jesiennych zbiorach warzyw, owoców, ziemniaków, buraków.
            Mimo  tych wszystkich przeciwności nadszedł czas na dożynki. Organizatorami tegorocznego święta była Gmina Drawsko i Sołectwo wsi Chełst. Na uwagę w tym momencie zasługuje fakt wyjątkowo udanych, pełnych humoru i realizmu ozdób dożynkowych wykonanych samodzielnie i z własnej inicjatywy przez mieszkańców Chełstu a także sąsiednich wsi: Kawczyna i Moczydeł, które nie tylko ozdabiały zachodnią część gminy, ale również zachęcały do przyjścia na dożynki. Barwny korowód, w asyście wieleńskiej orkiestry dętej przeszedł główną ulicą Chełstu do kościoła pw. NMP Częstochowskiej. Kapłani - Proboszcz Parafii Drawsko Piotr Matuszewski oraz Proboszcz Parafii Niegosław Tomasz Franieczek podczas homilii mówili również o trudnym czasie dla polskiego rolnictwa, modląc się o poprawę warunków pogodowych i dokończenie żniw. Zgodnie z tradycją poświecono chleb i wieńce dożynkowe, które w orszaku dożynkowym, zaniesiono na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
            Konferansjerzy – Bartosz Niezborała i Paweł Piątek - znany dla wszystkich jako „Józek z Kamiennika” rozpoczęli część artystyczną. Z pewnością ten humorystyczny akcent wywołał sporo śmiechu i pozwolił choć na parę godzin oderwać się zebranym od problemów dnia codziennego. Zachodnia część gminy słynie bowiem z gwarowych kabaretów, które układa i nad którymi czuwa p. Mariusz Niezborała. Tak było i tym razem. Najważniejszym punktem był oczywiście obrzęd dożynkowy, który zaprezentowali z prawdziwie aktorskim wdziękiem uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chociszewskiego w Chełście. Ceremoniał przekazania Starostom dożynek – Lucynie Kubiś z Drawska i Grzegorzowi Ślusarczykowi z Chełstu, chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów symbolizował dostatek przez cały rok. Jak dożynki to oczywiście folklor, ludowość i tradycja. Uczniowie gimnazjum, oddziału zamiejscowego w Chełście również przygotowali ciekawy program artystyczny. Nie zabrakło zaprzyjaźnionego z Gminą Wieleń zespołu „Rożanie” z Roska, wystawy starych maszyn rolniczych, degustacji ciast, chleba wiejskiego ze smalcem i ogórkami. Na scenie pojawił się rodzinny zespół „Saga”, który przeprowadził publiczność przez różnorodny repertuar. I w końcu przyszedł czas na gwiazdę wieczoru. Tym razem postawiliśmy na młode talenty, finalistów telewizyjnego programu „Disco Star” –„Joker Squad”.
Sołtys wsi Chełst – p. Agnieszka Głogowiec powitała gości i wypuściła gołębie, które są symbolem pokoju i dobrej nowiny. Wśród zaproszonych znaleźli się między innymi:
- Edward Wiewiórka – Przewodniczący Rady Gminy Drawsko
- Tadeusz Teterus – Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki
- Zbigniew Piątek – Członek Zarządu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego
- Bogdan Tomaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego
- Bartosz Niezborała – Radny Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego
- Mateusz Dymek i Grzegorz Ślusarczyk – przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej
- Anna Fręś – Zastępca Wójta Gminy Drawsko
- Anna Zurman – Skarbnik Gminy Drawsko
 
            Oprócz atrakcji na scenie organizatorzy zagospodarowali również miejscowy plac. Dzieci mogły wyszaleć się na dmuchańcach, w małpim gaju, zabawach przygotowanych przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Potrzebowice. Dużym zainteresowaniem cieszył się „Konkurs z nagrodami”, w którym właścicielem laptopa została p. Ewa Woźniczka z Piłki. Do wygrania był również rower, portfel z zawartością 1.000 zł, żywa kaczka ufundowana przez mieszkańca Chełstu – p. Leszka Zielonego oraz szereg innych nagród.
Wspominając rolniczy trud, który każdego dnia mieszkańcy naszych okolic wkładają w uprawę ziemi, nie można nie wspomnieć o pracy, jaką włożyli uczestnicy dożynek w przygotowanie tradycyjnych wieńców dożynkowych. Ich urodę można było podziwiać już w kościele oraz podczas uroczystego przemarszu na teren imprezy, gdzie wieńce zostały wyeksponowane pod samą sceną tak, aby wszyscy mogli docenić ich wyjątkowość oraz kunszt i ogrom pracy włożony w ich wykonanie. Komisja konkursowa uhonorowała wieńce dożynkowe następująco:
1m. Sołectwo Moczydła
2 m. Sołectwo Kawczyn
3 m. Sołectwo Drawsko
4 m. Sołectwo Chełst
5 m. Sołectwo Kamiennik
oraz Sołectwo: Piłka, Kwiejce Nowe, Pełcza, Pęckowo
 
W konkursie „Wyróżnieni rolnicy” nagrodzeni zostali:
- Maria Adam Dymek
- Ewelina Franciszek Mazur
- Alina Wojtkowiak
 
Trzy miesiące temu został ogłoszony konkurs „Piękna wieś – dziełem jej mieszkańców”, oto laureaci:
- w kategorii „ ogródek przydomowy”
1 m. – Marzanna Mirosław Dymek z Drawskiego Młyna
wyróżnienie – Izabela Marcin Fałat z Kawczyna
                        Kinga Mariusz Jasińscy z Pęckowa
- w kategorii „domki jednorodzinne”
1m. Lidia Piotr Jedyńscy z Pęckowa
wyróżnienie – Marianna Marcin Borowicz z Kamiennika
                        Hanna Gapska z Drawska
- w kategorii „zagroda wiejska”
wyróżnienie – Ewa Grzegorz Ślusarczyk z Chełstu
                        Małgorzata Leszek Burzyńscy z Pęckowa
 
W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób pomogły przy organizacji tegorocznego Święta Plonów. Nie sposób wymienić wszystkich, bo przygotowanie całej uroczystości to praca wielu osób, bez których byłoby to trudne.
Serdecznie dziękujemy sponsorom, którymi byli:
- Zakład Kanalizacji i Wodociągów w Drawsku Sp. z o.o.
- Bank Spółdzielczy w Wieleniu
- Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Potrzebowice
- FH „Jerzyk” w Pęckowie, Ewa Piotr Jerzy
- Sklep Spożywczo – Przemysłowy w Drawsku, Renata Damian Andrzejewscy
- Zakład Masarniczy w Drawskim Młynie, Tomasz Kowal
- PH „KURHAN” w Drawsku, Jerzy Kurowski
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy „JEDYNKA” w Drawsku, Urszula Draczan
- Bernadetta Kowal z Chełstu
- Elżbieta Roszak z Pełczy
 
Podziękowania za pracę należą się:
- Sołtysowi i Radzie Sołeckiej wsi Chełst
- Rolnikom i Mieszkańcom Chełstu, Kawczyna i Moczydeł
- świetlicy wiejskiej w Chełście
- Duchowieństwu
- uczniom SP w Chełście, dyrektorowi SP w Chełście – p. Mariuszowi Niezborale, nauczycielom: Henryce Fabijańskiej, Katarzynie Wendlant, Renacie Kaszkowiak, Sylwii Kasper,
- uczniom gimnazjum oddziału zamiejscowego w Chełście, nauczycielom: Kamili Matuszczak, Teresie Kubiś
- członkom OSP w Chełście i Kawczynie
- Sołtysom i Radom Sołeckim z terenu Gminy Drawsko
- wolontariuszom
            Święto Plonów zakończono wspólnym spotkaniem rolników z włodarzem regionu – Wójtem Gminy Drawsko, Przewodniczącym Rady Gminy Drawsko,  Sołtysem i Radą Sołecką wsi Chełst, samorządowcami oraz zaproszonymi gośćmi.
 
Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego
 

 Wyświetleń strony: 847
Data wytworzenia: 06-09-2017, 13:03:57 przez Sylwia Marek
Opublikowano: 06-09-2017, 13:11:58 przez Sylwia Marek
Ostatnia modyfikacja: 06-09-2017, 14:15:39 przez Sylwia Marek

Drukuj | Powiadom znajomego

facebook