Nowoczesny sprzęt dla OSP Drawsko

Sprzęt do ratowania życia trafił w ręce strażaków z Drawska. Druhowie otrzymali nowoczesny defibrylator. Wszystko za sprawą długich starań dwóch samorządowców. Sprzęt, który będą mieli na wyposażeniu strażacy, zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców powiatu. Defibrylator AED strażacy dostali od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile, urządzenie wręczył im dyrektor Zbigniew Przeworek.
Wysoce specjalistyczny, niezawodny i skomputeryzowany sprzęt, tak w skrócie można opisać defibrylator AED. Urządzenie, za pomocą poleceń głosowych i wizualnych, prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego, przez procedurę bezpiecznej defibrylacji podczas zatrzymania krążenia.
- Zagrożenia, z jakimi strażacy spotykają się na co dzień, zmusiły nas do rozpoczęcia starań o pozyskanie tego typu sprzętu. Dzięki defibrylatorowi ochotnicy będą mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także szkolić społeczeństwo – mówi Zbigniew Piątek, radny Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.
To właśnie Zbigniew Piątek rozpoczął starania o pozyskanie specjalistycznego sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Drawsku. Starosta Tadeusz Teterus bezapelacyjnie poparł ten pomysł. Długie starania przyniosły oczekiwany skutek. Defibrylator na pewno będzie przydatny druhom ochotnikom. Jest on nowoczesny, a funkcje jakie posiada, pozwolą na szybszą reakcję i większą możliwość
- Mamy świadomość, że tego typu sprzęty powinny być na wyposażeniu każdej jednostki OSP. Cieszę się, że ochotnicy z Drawska będą mogli nieść jeszcze bardziej precyzyjną pomoc – mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki. – To nie koniec naszych starań. Będziemy ubiegać się o sprzęt dla kolejnych jednostek – dodaje.
Na uroczystości przekazania sprzętu zjawiła się delegacja OSP z Drawska. Jan Matuszczak, komendant gminny OSP, Arkadiusz Kijek, prezes gminny OSP oraz Paweł Matuszczak, prezes OSP Drawsko, odebrali z rąk przedstawicieli WORD specjalistyczne urządzenie. Jak wspólnie podkreślali, będą starali się nieść pomoc najlepiej jak mogą.
Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku podobny sprzęt trafił w ręce OSP w Krzyżu Wielkopolskim. Druhowie już po kilku tygodniach uratowali życie mieszkańca Krzyża, który miał zawał serca.
Aleksandra Lipiec
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie