Przystań Yndzel Drawsko
Biuletyn Informacji Publicznej Przystań Yndzel Park Grzybowy Urząd
Stanu
Cywilnego
Park
Rybny
Marylin

Aktualności

II TURNIEJ SOŁECTW GMINY DRAWSKO


II Turniej  Sołectw  Gminy  Drawsko

2017-08-05 podczas Wieczornicy ku czci Olimpijczyka Józefa Noji

 

Dnia 5.08. 2017 r. na  boisku  sportowym  w  Drawsku  odbył   się  II  TURNIEJ  SOŁECTW GMINY   DRAWSKO.   W  zawodach  na  12  sołectw  wystartowało  10  drużyn  w  sześciu   konkurencjach  sportowych. Zawody  sportowe  prowadzili  p.  Henryk  Kolasiński  oraz  p.  Zbigniew  Piątek. Sekretariat prowadziły  p.  Patrycja  Wiatrowska oraz p. Maria  Dembska.

 

Wyniki  poszczególnych  konkurencji

 

I  Rzut  piłką  do  celu  /  sołtysi/

1 m.  Agnieszka  Głogowiec      -  Chełst

2 m   Jolanta  Andrzejkowicz    -  Pełcza

3 m   Tadeusz Babiak                -  Drawsko

   4m  Engelbert Urbanek            -  Kamiennik

5m  Piotr  Krystek                     -  Drawski  Młyn

6m Marian  Kowal                  -   Moczydła

7m Emil  Jackowski                 -   Kawczyn

8m Jolanta  Roszak                  -   Piłka/Marylin

9 m Piotr  Kwita                       -   Kwiejce  Nowe

10m Marcin Zurman                  -  Pęckowo

 

II Rut  piłką  lekarską  /3 osobowa drużyna,  w  tym  kobieta/

1m. Piłka/Marylin  

2m. Pełcza 

3m. Chełst

4m. Drawski Młyn

5m. Drawsko

6m. Kawczyn

7m. Kamiennik

8m. Kwiejce Nowe

9m. Moczydła

10m. Pęckowo

 

III Strzały na bramkę /2 osobowa drużyna w tym kobieta /

1 - 2 m.

     R. Bartkowiak W. Banaś - Kwiejce Nowe

     R. Jabłonowski M. Babiak - Drawsko

3 - 5 m.

     P. Kaniowska I.Pikula - Drawski Młyn

     R. Graj Z. Fałat - Kawczyn

     E. Wargin Z. Sotek - Kamiennik

6 -8 m

     J. Klejda    J. Klejda    -  Moczydła

     E. Michałowska K. Ratajczak - Chełst

                                                           -Piłka Marylin 

9m

D. Wil - Pęckowo 

10m

Pełcza 

 

IV  Sztafeta  sprawnościowa  / 2  osobowa  drużyna,  w tym  kobieta/

  1m.

       Chełst -M. Muchel, W. Terka

  2m. 

       Moczydła

  3 – 4 m.

        Kwiejce Nowe

        Kawczyn

5 - 8 m.

        Piłka/Marylin

        Kamiennik

Drawski Młyn

        Drawsko

UWAGA !

Pełcza, Pęckowo  - dyskwalifikacja

 

V  Dwa  Ognie  /4 osoby  w tym sołtys i kobieta /

 

1m.

 Kawczyn:   E.Jackowski,  J.Tyrawska, R.Graj, M.Tomkowiak

2m.

 Chełst

3 – 4m.

      Drawski Młyn  

       Moczydła

5 – 8m

     Kamiennik

     Pełcza

     Pęckowo 

     Piłka/Marylin

9 – 10 m

      Drawsko 

      Kwiejce Nowe

 

VI  Przeciąganie   liny /3 osobowe zespoły w tym kobieta/

 

1m.

Kmiennik:  E. Mazur, R. Mazur, W. Mazur

 

2m. Moczydła: R. Grzebyta, G. Mądrawska, M. Kowal

 

3 – 4 m.

    Drawski Młyn

    Pełcza

 

5 - 8 m.

   Drawsko

   Kawczyn

   Chełst

   Piłka/ Marylin

 

9m. Kwiejce Nowe

 

Punktacja  po  6  konkurencjach sportowych:

 

1m. Chełst                         53,5 pkt

2m. Drawski Młyn            46,5 pkt

3m. Kawczyn                      45 pkt

4m. Kamiennik                 44 pkt

5m. Moczydła                   41,5 pkt

6m. Drawsko                     39,5 pkt

7m. Piłka/Marylin             38,5 pkt

8m. Pełcza                         34 pkt

9m. Kwiejce Nowe           31,5 pkt

10m. Pęckowo                  13 pkt/

 

Henryk Kolasiński

–Podinspektor Urzędu Gminy Drawsko

 

           Tak zakończyła się rywalizacja sportowa. Ale dopiero zsumowanie punktacji z konkurencjami artystycznymi dało ostateczny wynik. A w konkurencjach artystycznych       

Sołectwa stanęły na wysokości zadania i to co zaprezentowały podczas czterech konkurencji artystycznych przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Komisja konkursowa, której po raz drugi miałam przyjemność przewodniczyć w składzie: Pani Justyna Helwich, Pani Beata Dymek, Pani Katarzyna Jerzy, Pan Mariusz Niezborała oraz Pan Edward Zydor stanęła przed nie lada wyzwaniem. Sekretariat części artystycznej prowadziła Pani Zofia Misiołek oraz Pani Patrycja Wiatrowska. Wszystkie konkurencje zostały ocenione zgodnie z regulaminem, wcześniej skonsultowanym i zaakceptowanym przez wszystkie sołectwa. W turnieju uczestniczyło dziesięć sołectw, których mieszkańcy zaprezentowali talenty wokalne – aktorskie - kabaretowe i plastyczne. Brawurowe wykonanie ,,hymnu polskiej reprezentacji - Oczy zielone’’ przez przedstawiciela sołectwa Pełcza długo będzie brzmieć nam w uszach, a hymny drawskiej reprezentacji do muzyki najpopularniejszego przeboju lata ,,Despacito’’ zapadł zapewne niejednemu widzowi w pamięć, a to, że ,,każdy śpiewać może, trochę lepiej lub trochę gorzej’’ w wykonaniu zespołu z Chełstu na czele z 9 letnim Wiktorem Piątek pokazało, że wystarczy trochę odwagi, talentu, grupy znajomych i serca publiczności zdobyte.

Ale od początku.

Transparenty, które przygotowały sołectwa z hasłem promującym sołectwo i upamiętniające postać Józefa Noji - Wielkiego Mieszkańca Ziemi Drawskiej, Wsi Pęckowo, Olimpijczyka stającego w szranki z Januszem Kusocińskim już w pierwszej kolejności, z uwagi na precyzję wykonania, różnorodność techniki, trafność hasła spowodowały burzliwe dyskusje wśród członków komisji. Ostatecznie z niezależnej oceny poszczególnych członków komisji wyszło, iż tą konkurencję wygrało Sołectwo Pełcza, drugie miejsce Sołectwo Kawczyn, trzecie miejsce Sołectwo Chełst. Wszystkie hasła z transparentów prezentujemy na końcu artykułu.

Druga konkurencja – hymn kibica - pokazała, że dla chcącego nic trudnego. Każde prezentujące się sołectwo przedstawiło własny, autorski tekst zachęcający do dopingu, a jednocześnie podkreślający walory każdej naszej szczególnej miejscowości. Poprosiliśmy autorów tekstów o przekazanie tekstów hymnów, poprzez sołtysów, z informacją, do jakiej muzyki należy wykonywać utwór, bo jest to bezcenny materiał obrazujący twórczość naszych mieszkańców. W tej konkurencji zwyciężyło Drawsko przed Chełstem i Kamiennikiem.

A ,,muzyczne talenty” ? No cóż. Uzdolnieni nasi mieszkańcy pokazali, co potrafią. A repertuar był bardzo różny, od popularnej muzyki disco po poezję śpiewaną oraz występy ,,mini orkiestry dętej”. Tu rywalizacja zakończyła się ponownie zwycięstwem Sołectwa Drawsko, drugie miejsce zajęło Sołectwo Kamiennik, a trzecie miejsce ex aequo Sołectwo Kawczyn i Pełcza.

W konkursie plastycznym zaś, wszystkie wsi były jak z obrazka, dosłownie i w przenośni. Zastosowana różnorodność techniki i wyobrażenie swojej miejscowości, tak realistycznie oddające nawet najdrobniejszy szczegół wzbudziło podziw nie tylko wśród członków komisji, ale i oglądających mieszkańców i turystów uczestniczących w wieczornicy.

Plastycznie najlepsze okazało się Sołectwo Kamiennik, dalej na podium znaleźli się Sołectwo Chełst i Sołectwo Pełcza.

I tak część artystyczna i część sportowa zmagań sołeckich dała ostateczny wynik, który na bieżąco był pokazywany przy podsumowaniu na tablicy, a widzowie w napięciu czekali na ostateczne rozstrzygnięcia.

            Ostatecznie okazało się, że zwyciężyło sołectwo Chełst otrzymując czek z imponującą        kwotą 5 000 zł dla sołectwa oraz okazały puchar i dyplom z rąk Pana Marka Tchórzki Wójta    naszej gminy i Pana Edwarda Wiewiórki Przewodniczącego Rady Gminy Drawsko.

Drugie miejsce na podium zajęło Sołectwo Kamiennik, które otrzymało czek o wartości 3000 zł oraz puchar.

Trzecie miejsce zajęło Sołectwo Kawczyn otrzymując czek na 2000 tys. zł

Wszystkie pozostałe sołectwa uczestniczące w II Turnieju Sołectw organizowanym podczas Wieczornicy ku czci Józefa Noji otrzymały czeki o wartości 500 zł oraz pamiątkowe dyplomy.

 

Radości zwycięzców i uczestników nie było końca. I ja tam byłam i dobrze się bawiłam.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju, Sołtysom, Członkom Rad Sołeckich, Mieszkańcom, Turystom, że zechcieli poświęcić swoje wolne sobotnie popołudnie i spędzić je z nami w pięknym Drawskim Amfiteatrze. Zabawa był przednia.

II Turniej Sołectw organizowany podczas Wieczornicy ku czci Józefa Noji za nami.

 

Zapraszamy za rok.

 

Anna Fręś

Sekretarz Gminy/Z-ca Wójta

 

          O zmaganiach szkół, które noszą zaszczytne imię Józefa Noji oraz o uroczystościach odpalenia znicza olimpijskiego bliżej opowie Państwu Pani Anna Mazurowska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Noji w Pęckowie.

 

“Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

Słowa księdza Jana Twardowskiego wiernie odzwierciedlają ideę wieczornych spotkań, upamiętniających sportowca i rodowitego mieszkańca Pęckowa – Józefa Noji.  Ten wybitny olimpijczyk słynął nie tylko ze swoich uzdolnień sportowych, ale także z niezwykłych zalet charakteru – był patriotą oraz uczciwym i skromnym człowiekiem, wiernym wartościom, które wyniósł z rodzinnego domu. Dzięki samodyscyplinie i rzetelności potrafił realizować swoje śmiałe cele, zdobywając sławę i liczne trofea. Wybuch II wojny światowej zaprzepaścił jego marzenia i nadzieje na kolejne wygrane. Mimo wszelkich trudności, które napotykał w swoim życiu, zawsze starał się walczyć do końca i - przede wszystkim - nie poddawać się.  

Charakter, postawa życiowa i olbrzymie sukcesy Józefa Noji niewątpliwie zasługują na pamięć, a w szczególności na pamięć środowiska, z którego pochodził.

Obchody upamiętniające Nojiego osnute były wokół dwóch wydarzeń. Po raz drugi już, odbył się Turniej Sołectw Gminy Drawsko, a po raz pierwszy - Turniej Szkół noszących imię Józefa Noji.  W zawodach udział wzięły trzy szkoły: Gimnazjum w Drezdenku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie i Szkoła Podstawowa w Pęckowie, jako pomysłodawca i organizator. Zmagania uczniów podzielone zostały na dwa etapy: pierwszy – wiedzowy - dotyczył znajomości sylwetki i najważniejszych osiągnięć patrona (uczestnicy korzystali tu głównie z informacji zawartych w książce Franciszka Grasia „Józef Noji- sportowiec i patriota”). Drugi etap – sportowy - polegał bardziej na wspólnej zabawie, niż na rywalizacji. A uśmiechy na twarzach uczestników świadczyły o tym, iż  bawili się znakomicie.  Aby  zaprzeczyć powiedzeniu „wygrywa silniejszy”, wynik końcowy zależał od opiekunów grup - Pani Lucyny Kalkowskiej z  ZSP Czarnków, Pana Włodzimierza Sapóra z – Gimnazjum Drezdenko i Pani Małgorzaty Smaruj z SP Pęckowo,  których zadaniem było zakręcenie kołem fortuny - cyfry dodatnie i ujemne mogły zmienić całkowicie wynik turnieju. Los uśmiechnął się do drużyny z Drezdenka, która zajęła I miejsce, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie zajął II miejsce, a ostatnie przypadło organizatorom, czyli Szkole Podstawowej w Pęckowie.

Podczas gdy uczniowie szkół zmagali się w różnych konkurencjach, władze powiatu i gminy -  na czele z Panem Starostą Tadeuszem Teterusem i Panem Wójtem Markiem Tchórzką oraz reprezentanci Wieleńskiego Stowarzyszenia Józefa Nojego, oddali cześć olimpijczykowi pod obeliskiem ku Jego czci stojącym przed szkołą w Pęckowie.  Złożone przez uczniów kwiaty uświetniły ten wyjątkowy moment. Następnym elementem uroczystości była tradycyjna sztafeta - pan Bogdan Gapski zapalił pochodnię z ogniem olimpijskimi i przekazał ją uczennicy Szkoły Podstawowej w Pęckowie – Marii Dymek, która rozpoczęła bieg do drawskiego amfiteatru.

Podczas gdy biegnący sportowcy przemierzali trasę z Pęckowa do Drawska, w amfiteatrze pani Wioletta Tecław, prowadząca Wieczornicę, przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia Józefa Noji: „Historia człowieka, sportowca, olimpijczyka byłaby zapomniana, gdybyśmy o niej nie mówili”- zakończyła.

W pięknej atmosferze, stworzonej przez malowniczy zachód słońca, sztafeta (Bogdan, Ewa, Rozalia Gapscy, Krystyna Rudzińska, Paulina Banecka, Andrzej Jessa, Anna Koza i uczniowie Szkoły Podstawowej w Pęckowie) wbiegła do drawskiego amfiteatru, przekazując symboliczny ogień zawodnikom 38. Noteckiego Półmaratonu im. Józefa Noji - Pani Urszuli Dymek i Panu Leszkowi Helakowi.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pęckowie, która podkreśliła ważność Wieczornicy: „Kto ma pamiętać? Kto, jak nie my? Następne pokolenia, których nie nauczymy szacunku do historii i szacunku do wartości, mogą w bardzo łatwy sposób zapomnieć.  A bez pamięci o poprzednikach zatracimy naszą tożsamość”- mówiła.

Serdeczne podziękowania dyrekcja skierowała do Wójta Gminy Drawsko- Pana Marka Tchórzki, organizatora Wieczornicy i strażnika wartości naszej gminy, bez którego uroczystość upamiętniająca naszego pęckowskiego olimpijczyka nie odbyła by się w tak wspaniałej formie.

Słowa uznania pani Dyrektor skierowała także do szkół, które w niesamowity sposób pokazały, jak bardzo łączy je wspólny patron. Różnica etapowa szkół- szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum, wbrew sceptycznym nastawieniom, jedynie ubarwiła I Turniej, pokazując, że mimo różnic wiekowych można miło spędzić sobotnie popołudnie.

Na niewątpliwe uznanie zasługiwała również postawa uczestników II Turnieju Sołectw, którzy mimo wyczerpujących zmagań sportowych nie zapomnieli, iż najważniejszy w tym dniu jest właśnie Józef Noji.

          Wieczornica połączona z I Turniejem Szkół noszących imię Józefa Noji stworzyła niesamowity sportowy klimat, dzięki któremu sylwetka i dokonania naszego sławnego sportowca będą wzorem do naśladowania dla przyszłych olimpijczyków z naszego regionu.

 

Anna Mazurowska

- Dyrektor Szkoły Podstawowej

im. Józefa Noji w Pęckowie.

 

 

 

 

 

 

 


Galeria:

DJI_TomaFot_0451.jpg DJI_TomaFot_0457.jpg DJI_TomaFot_0459.jpg IMG_0136.jpg IMG_0151.jpg IMG_0198.jpg IMG_0216.jpg IMG_0242.jpg IMG_0290.jpg IMG_0294.jpg IMG_0331.jpg IMG_0405.jpg IMG_0410.jpg IMG_0415.jpg IMG_0427.jpg IMG_0633.jpg IMG_0730.jpg IMG_0754.jpg IMG_0843.jpg _TomaFot5D_0138.jpg _TomaFot5D_0219.jpg _TomaFot5D_0222.jpg _TomaFot5D_0255.jpg _TomaFot5D_0261.jpg _TomaFot5D_0265.jpg _TomaFot5D_0273.jpg _TomaFot5D_0274.jpg _TomaFot5D_0280.jpg _TomaFot5D_0283.jpg _TomaFot5D_0289.jpg _TomaFot5D_0296.jpg _TomaFot5D_0302.jpg _TomaFot5D_0312.jpg _TomaFot5D_0316.jpg _TomaFot5D_0336.jpg _TomaFot5D_0342.jpg _TomaFot5D_0355.jpg _TomaFot5D_0356.jpg _TomaFot5D_0357.jpg _TomaFot5D_0363.jpg _TomaFot5D_0368.jpg _TomaFot5D_0373.jpg _TomaFot5D_0397.jpg _TomaFot5D_0398.jpg _TomaFot5D_0403.jpg _TomaFot5D_0410.jpg _TomaFot5D_0411.jpg _TomaFot5D_0420.jpg _TomaFot5D_0426.jpg _TomaFot5D_0428.jpg _TomaFot5D_0438.jpg _TomaFot5D_0441.jpg _TomaFot5D_0446.jpg _TomaFot5D_0452.jpg _TomaFot5D_0460.jpg _TomaFot5D_0467.jpg _TomaFot5D_0468.jpg _TomaFot5D_0471.jpg _TomaFot5D_0474.jpg _TomaFot5D_0475.jpg _TomaFot5D_0490.jpg _TomaFot5D_0509.jpg _TomaFot5D_0512.jpg

Wyświetleń strony: 763
Data wytworzenia: 10-08-2017, 13:04:48 przez Karina Rembarz Kamińska
Opublikowano: 10-08-2017, 14:47:41 przez Karina Rembarz Kamińska
Ostatnia modyfikacja: 16-08-2017, 10:07:52 przez Karina Rembarz Kamińska

Drukuj | Powiadom znajomego

facebook